37. International Junior Meeting - Finstral Trophy
Collalbo (ITA)
2 - 3 February 2019

Allround Ladies - U 23
	Name                            	                        			500m 			3000m  			1000m  			1500m  			Total
	                                	                        			2 Feb  			2 Feb  			3 Feb  			3 Feb  				
1	Rossi, Linda                    	                        	LN2	ITA	42,01  	42,010	[1]	4.31,64	45,273	[1]	1.23,89	41,945	[1]	2.09,73	43,243	[1]	172,471
2	Chadova, Valeriya               	Чадова, Валерия         	LN4	KAZ	42,56  	42,560	[2]	4.57,38	49,563	[2]	1.24,94	42,470	[2]	2.16,13	45,376	[2]	179,969
3	Chumak, Irina                   	Чумак, Ирина            	LN1	KAZ	43,38  	43,380	[3]	5.18,08	53,013	[4]	1.28,44	44,220	[3]	2.21,51	47,170	[3]	187,783
4	Vidal, Natalia                  	                        	LN3	ESP	44,84  	44,840	[4]	5.07,57	51,261	[3]	1.30,98	45,490	[4]	2.25,77	48,590	[4]	190,181
	Stănică, Bianca                 	                        	LN2	ROU	       		DNS	       		DNS	       			       			
	Haldan, Andreea                 	                        	LN1	ROU	       		DNS	       		DNS	       			       			

Allround Ladies - Junior A
	Name                            	                        			500m 			3000m  			1000m  			1500m  			Total
	                                	                        			2 Feb  			2 Feb  			3 Feb  			3 Feb  				
1	Ioriatti, Gloria                	                        	LA2	ITA	44,03  	44,030	[1]	4.58,25	49,708	[1]	1.30,12	45,060	[1]	2.18,52	46,173	[1]	184,971
2	Gretter, Linda                  	                        	LA2	ITA	44,47  	44,470	[3]	5.06,73	51,121	[2]	1.32,88	46,440	[3]	2.23,74	47,913	[2]	189,944
3	Babka, Tamara                   	Бабка, Тамара           	LA2	KAZ	44,26  	44,260	[2]	5.14,99	52,498	[3]	1.30,99	45,495	[2]	2.26,44	48,813	[3]	191,066
	Manolache, Roxana-Elena         	                        	LA1	ROU	       		DNS	       		WDR	       			       			

Allround Ladies - Junior B
	Name                            	                        			500m 			1500m  			500m 			1000m  			Total
	                                	                        			2 Feb  			2 Feb  			3 Feb  			3 Feb  				
1	Carreño, Ainoa                  	                        	LB2	ESP	44,11  	44,110	[3]	2.19,15	46,383	[1]	43,88  	43,880	[1]	1.28,84	44,420	[1]	178,793
2	Kirsten, Melanie                	                        	LB2	ITA	48,26  	48,260	[5]	2.34,74	51,580	[3]	49,97  	49,970	[2]	1.42,08	51,040	[2]	200,850
3	Barcatta, Verena                	                        	L?	ITA	51,68  	51,680	[6]	2.49,91	56,636	[4]	51,39  	51,390	[3]	1.48,48	54,240	[3]	213,946
4	Casagrande, Alice               	                        	LB1	ITA	55,65  	55,650	[7]	3.07,63	62,543	[5]	55,48  	55,480	[4]	1.57,38	58,690	[4]	232,363
	Filippi, Katia                  	                        	LB1	ITA	45,31  	45,310	[4]	2.25,24	48,413	[2]	       			       			93,723
	Artemeva, Margarita             	Артемьева, Маргарита    	LB2	KAZ	43,14  	43,140	[1]	       			       			       			43,140
	Yakovleva, Kseniya              	Яковлева, Ксения        	LB2	KAZ	43,70  	43,700	[2]	       			       			       			43,700
	Năstăsache, Diana Andreea       	                        	LB2	ROU	       		DNS	       			       			       			
	Ionel, Ramona                   	                        	LB2	ROU	       		DNS	       			       			       			

Allround Ladies - Junior C
	Name                            	                        			500m 			1500m  			500m 			1000m  			Total
	                                	                        			2 Feb  			2 Feb  			3 Feb  			3 Feb  				
1	Kästner, Nora                   	                        	LC1	GER	45,06  	45,060	[2]	2.21,54	47,180	[2]	46,25  	46,250	[3]	1.33,05	46,525	[1]	185,015
2	Segata, Melanie                 	                        	LC1	ITA	45,18  	45,180	[4]	2.30,11	50,036	[7]	45,58  	45,580	[2]	1.34,58	47,290	[4]	188,086
3	Erler, Emma Helene              	                        	LC1	GER	46,30  	46,300	[5]	2.27,18	49,060	[4]	46,50  	46,500	[4]	1.35,59	47,795	[5]	189,655
4	Resmini, Aurora                 	                        	LC2	ITA	46,92  	46,920	[6]	2.28,02	49,340	[5]	47,05  	47,050	[5]	1.33,74	46,870	[3]	190,180
5	Sella, Sofia                    	                        	LC2	ITA	47,03  	47,030	[7]	2.31,55	50,516	[8]	47,70  	47,700	[6]	1.36,00	48,000	[6]	193,246
6	Macháčková, Kateřina            	                        	LC1	CZE	47,42  	47,420	[8]	2.29,16	49,720	[6]	48,51  	48,510	[8]	1.37,57	48,785	[7]	194,435
7	Vigl, Maybritt                  	                        	LC1	ITA	47,62  	47,620	[9]	2.32,53	50,843	[9]	47,90  	47,900	[7]	1.39,59	49,795	[8]	196,158
8	Kadlecová, Marie                	                        	LC1	CZE	49,32  	49,320	[10]	2.37,54	52,513	[10]	49,78  	49,780	[9]	1.41,24	50,620	[9]	202,233
9	Dossi, Veronica                 	                        	LC1	ITA	50,98  	50,980	[11]	2.40,72	53,573	[11]	54,46  	54,460	[10]	1.46,81	53,405	[10]	212,418
	Oestreich, Antonia              	                        	LC1	GER	45,17  	45,170	[3]	2.21,93	47,310	[3]	       		DQ	1.33,11	46,555	[2]	139,035
	Füzesy, Ilka                    	                        	LC2	ROU	43,58  	43,580	[1]	2.17,45	45,816	[1]	44,80  	44,800	[1]	       		DNF	134,196

Allround Ladies - Junior D
	Name                            	                        			300m 			500m 			500m 			1000m  			Total
	                                	                        			2 Feb  			2 Feb  			3 Feb  			3 Feb  				
1	Espin, Julia                    	                        	LYA	ESP	29,38  	48,966	[1]	45,46  	45,460	[1]	46,50  	46,500	[1]	1.35,70	47,850	[1]	188,776
2	Thurner, Carmen                 	                        	LYA	ITA	30,53  	50,883	[2]	47,28  	47,280	[2]	47,59  	47,590	[2]	1.36,52	48,260	[2]	194,013
3	Spoegler, Sophie                	                        	L?	ITA	31,57  	52,616	[3]	49,64  	49,640	[3]	49,68  	49,680	[3]	2.00,42	60,210	[4]	212,146
4	Dzudzevic, Zada                 	                        	LYB	ITA	33,95  	56,583	[4]	52,97  	52,970	[4]	53,96  	53,960	[4]	1.52,16	56,080	[3]	219,593

Allround Ladies - Junior E
	Name                            	                        			300m 			500m   			300m 			500m   			Total
	                                	                        			2 Feb  			2 Feb  			3 Feb  			3 Feb  				
1	Rodriguez, Ona                  	                        	LYC	ESP	34,26  	57,100	[1]	54,68  	54,680	[1]	33,58  	55,966	[1]	54,40  	54,400	[1]	222,146
2	Rathiens, Laura                 	                        	LYC	ITA	35,13  	58,550	[2]	55,92  	55,920	[2]	34,37  	57,283	[2]	56,64  	56,640	[2]	228,393
3	Franceschini, Giorgia           	                        	LYC	ITA	35,55  	59,250	[3]	57,70  	57,700	[3]	35,30  	58,833	[3]	59,07  	59,070	[3]	234,853
4	Prader, Melanie                 	                        	L?	ITA	41,56  	69,266	[4]	1.05,82	65,820	[4]	41,95  	69,916	[4]	1.08,20	68,200	[4]	273,202
5	Spaggiari Munsters, Agnes Andree	                        	L?	ITA	59,26  	98,766	[5]	1.39,04	99,040	[5]	52,05  	86,750	[5]	1.25,84	85,840	[5]	370,396

Allround Ladies - Junior F
	Name                            	                        			100m 			300m 			300m 			500m   			Total
	                                	                        			2 Feb  			2 Feb  			3 Feb  			3 Feb  				
1	Treibenreif, Pia                	                        	L?	ITA	14,56  	72,800	[1]	42,23  	70,383	[1]	41,71  	69,516	[1]	1.09,05	69,050	[1]	281,749

Allround Men - U 23
	Name                            	                        			500m 			3000m  			1000m  			1500m  			Total
	                                	                        			2 Feb  			2 Feb  			3 Feb  			3 Feb  				
1	Kopriva, Jakub                  	                        	MN1	CZE	38,78  	38,780	[3]	4.03,87	40,645	[1]	1.15,00	37,500	[1]	1.58,17	39,390	[1]	156,315
2	Mukhamadeyev, Anvar             	Мухамадеев, Анвар       	MN1	KAZ	38,19  	38,190	[1]	4.09,50	41,583	[2]	1.15,09	37,545	[2]	2.06,39	42,130	[4]	159,448
3	Appolloni, Andrea               	                        	M?	ITA	39,23  	39,230	[5]	4.20,28	43,380	[3]	1.18,93	39,465	[4]	2.02,95	40,983	[3]	163,058
4	Briešťanský, Sebastien          	                        	MN1	CZE	39,16  	39,160	[4]	4.25,38	44,230	[4]	1.18,56	39,280	[3]	2.01,49	40,496	[2]	163,166
5	De Flaviis, Marco               	                        	MN3	ITA	38,46  	38,460	[2]	5.12,76	52,126	[5]	1.19,70	39,850	[5]	2.15,08	45,026	[5]	175,462

Allround Men - Junior A
	Name                            	                        			500m 			3000m  			1000m  			1500m  			Total
	                                	                        			2 Feb  			2 Feb  			3 Feb  			3 Feb  				
1	Di Nuzzo, Gabriele              	                        	MA2	ITA	39,88  	39,880	[3]	4.27,40	44,566	[1]	1.21,09	40,545	[1]	2.06,93	42,310	[1]	167,301
2	Vasulka, Zdenék                 	                        	MA1	CZE	40,57  	40,570	[4]	4.36,93	46,155	[2]	1.22,51	41,255	[2]	2.11,79	43,930	[2]	171,910
	Galiyev, Artur                  	Галиев, Артур           	MA2	KAZ	37,43  	37,430	[1]	       			       			       			37,430
	Dobrovolskij, Vladislav         	Добровольский, Владислав	MA1	KAZ	39,42  	39,420	[2]	       			       			       			39,420
	Nedelea, Cosmin Ionuţ           	                        	MA2	ROU	       		DNS	       			       			       			

Allround Men - Junior B
	Name                            	                        			500m 			1500m  			500m 			1000m  			Total
	                                	                        			2 Feb  			2 Feb  			3 Feb  			3 Feb  				
1	Llop, Nil                       	                        	MB1	ESP	38,65  	38,650	[1]	2.00,18	40,060	[1]	38,34  	38,340	[1]	1.17,25	38,625	[1]	155,675
2	Nadalini, Thomas                	                        	MB2	ITA	39,45  	39,450	[2]	2.03,70	41,233	[2]	38,60  	38,600	[2]	1.18,56	39,280	[2]	158,563
3	Thurner, Romedius               	                        	MB1	ITA	41,71  	41,710	[3]	2.12,05	44,016	[3]	41,70  	41,700	[3]	1.23,68	41,840	[3]	169,266
4	Oss Chemper, Davide             	                        	MB1	ITA	42,25  	42,250	[4]	2.20,27	46,756	[5]	42,83  	42,830	[4]	1.27,79	43,895	[4]	175,731
	Eccher, Saimon                  	                        	MB2	ITA	       		DNF	2.18,79	46,263	[4]	       			       			46,263
	Ambrosini, Matteo               	                        	MB2	ITA	       		DNS	       		WDR	       			       			

Allround Men - Junior C
	Name                            	                        			500m   			1500m  			500m 			1000m  			Total
	                                	                        			2 Feb  			2 Feb  			3 Feb  			3 Feb  				
1	Steklý, Lukáš                   	                        	MC2	CZE	41,41  	41,410	[1]	2.02,94	40,980	[1]	41,28  	41,280	[1]	1.22,37	41,185	[1]	164,855
2	Rezzonico, Alexander            	                        	MC2	ESP	42,94  	42,940	[4]	2.16,27	45,423	[4]	42,65  	42,650	[3]	1.25,19	42,595	[2]	173,608
3	Malik, Maximilian               	                        	MC1	GER	42,48  	42,480	[2]	2.17,94	45,980	[5]	42,46  	42,460	[2]	1.25,77	42,885	[3]	173,805
4	De Carli, Manuel                	                        	MC1	ITA	44,35  	44,350	[7]	2.20,99	46,996	[7]	44,95  	44,950	[7]	1.30,75	45,375	[6]	181,671
5	Lunardi, Marco                  	                        	MC1	ITA	54,79  	54,790	[8]	2.55,14	58,380	[8]	55,95  	55,950	[8]	1.52,68	56,340	[7]	225,460
6	Rebeschini, Marco               	                        	M?	ITA	1.07,36	67,360	[9]	3.07,18	62,393	[9]	56,83  	56,830	[9]	1.57,99	58,995	[8]	245,578
	Hell, Konstantin                	                        	MC1	GER	42,81  	42,810	[3]	2.18,66	46,220	[6]	43,00  	43,000	[5]	       		DQ	132,030
	Wrobel, Jesko                   	                        	MC1	GER	43,82  	43,820	[6]	       		DNF	43,73  	43,730	[6]	1.28,42	44,210	[5]	131,760
	Kočí, Jakub                     	                        	MC2	CZE	       		DNF	2.16,24	45,413	[3]	42,80  	42,800	[4]	1.26,63	43,315	[4]	131,528
	Bernardi, Gianluca              	                        	MC2	ITA	43,45  	43,450	[5]	2.14,59	44,863	[2]	       		DNS	       			88,313

Allround Men - Junior D
	Name                            	                        			300m 			500m 			500m   			1000m  			Total
	                                	                        			2 Feb  			2 Feb  			3 Feb  			3 Feb  				
1	Finco, Matteo                   	                        	MYA	ITA	28,54  	47,566	[1]	44,50  	44,500	[1]	46,74  	46,740	[1]	1.33,56	46,780	[1]	185,586
2	De Carli, Simone                	                        	MYA	ITA	32,20  	53,666	[2]	51,11  	51,110	[2]	52,31  	52,310	[2]	1.52,60	56,300	[3]	213,386
3	Cramerotti, Elia                	                        	MYB	ITA	32,56  	54,266	[3]	52,42  	52,420	[3]	54,30  	54,300	[3]	1.54,39	57,195	[4]	218,181
4	Peghini, Federico               	                        	MYA	ITA	34,22  	57,033	[4]	54,05  	54,050	[4]	54,50  	54,500	[4]	1.50,91	55,455	[2]	221,038
5	Dzudzevic, Hasan                	                        	MYB	ITA	34,91  	58,183	[5]	57,01  	57,010	[5]	1.00,12	60,120	[5]	2.02,74	61,370	[5]	236,683
	Leonardelli, Mattia             	                        	MYB	ITA	       		DNS	       			       			       			

Allround Men - Junior E
	Name                            	                        			300m 			500m   			300m 			500m   			Total
	                                	                        			2 Feb  			2 Feb  			3 Feb  			3 Feb  				
1	Lunardi, Emanuele               	                        	MYD	ITA	34,91  	58,183	[1]	54,62  	54,620	[1]	34,96  	58,266	[1]	55,52  	55,520	[1]	226,589
2	Alberti, Samuele                	                        	MYD	ITA	35,07  	58,450	[2]	54,94  	54,940	[2]	35,86  	59,766	[4]	56,26  	56,260	[2]	229,416
3	Alvarez Fernandez, Sergio       	                        	MYC	ESP	36,03  	60,050	[3]	56,14  	56,140	[3]	35,44  	59,066	[2]	58,77  	58,770	[4]	234,026
4	Finco, Andrea                   	                        	MYC	ITA	36,40  	60,666	[4]	57,15  	57,150	[4]	35,60  	59,333	[3]	58,25  	58,250	[3]	235,399
5	Carpene, Leone                  	                        	M?	ITA	37,30  	62,166	[5]	1.00,18	60,180	[5]	37,44  	62,400	[5]	1.00,42	60,420	[5]	245,166
6	Ruiz, Iker                      	                        	M?	ESP	37,52  	62,533	[6]	1.00,44	60,440	[6]	37,68  	62,800	[6]	1.01,40	61,400	[6]	247,173
7	Pezzin, Denis                   	                        	MYD	ITA	38,19  	63,650	[7]	1.02,39	62,390	[8]	37,85  	63,083	[8]	1.01,97	61,970	[7]	251,093
8	Campion, Noah                   	                        	MYD	ITA	38,88  	64,800	[8]	1.00,59	60,590	[7]	37,80  	63,000	[7]	1.02,75	62,750	[8]	251,140

Allround Men - Junior F
	Name                            	                        			100m 			300m 			300m 			500m   			Total
	                                	                        			2 Feb  			2 Feb  			3 Feb  			3 Feb  				
1	Passerini, Filippo              	                        	MYE	ITA	13,56  	67,800	[1]	38,91  	64,850	[1]	37,45  	62,416	[1]	1.04,27	64,270	[2]	259,336
2	Endrizzi, Ryan                  	                        	M?	ITA	14,36  	71,800	[2]	39,57  	65,950	[3]	39,96  	66,600	[3]	1.06,26	66,260	[3]	270,610
3	Franzoi, Davis                  	                        	M?	ITA	14,63  	73,150	[3]	41,62  	69,366	[4]	42,57  	70,950	[4]	1.09,40	69,400	[4]	282,866
4	Resmini, Andrea                 	                        	MYE	ITA	18,64  	93,200	[5]	39,51  	65,850	[2]	37,78  	62,966	[2]	1.01,51	61,510	[1]	283,526
5	Casentini, Davide               	                        	M?	ITA	15,42  	77,100	[4]	44,99  	74,983	[5]	45,22  	75,366	[5]	1.14,43	74,430	[5]	301,879

            

Native Language Names