Tatra Cup
Zakopane (POL)
19 - 20 December 2015

Junior A Ladies
	Name                        	                           			500m 			1500m  			1000m  			3000m  			Total
	                            	                           			19 Dec 			19 Dec 			20 Dec 			20 Dec 				
1	Wójcik, Andżelika           	                           	LA2	POL	41,22  	41,220	[2]	2.11,38	43,793	[2]	1.23,14	41,570	[2]	4.54,34	49,056	[3]	175,639
2	Ziomek, Kaja                	                           	LA1	POL	40,38  	40,380	[1]	2.14,42	44,806	[3]	1.21,39	40,695	[1]	5.02,99	50,498	[6]	176,379
3	Glamkowska, Aleksandra      	                           	LA2	POL	44,45  	44,450	[8]	2.24,76	48,253	[9]	1.31,35	45,675	[12]	5.08,05	51,341	[9]	189,719
4	Dymiszkiewicz, Aniela       	                           	LA1	POL	46,12  	46,120	[16]	2.26,53	48,843	[15]	1.32,98	46,490	[17]	5.06,37	51,061	[7]	192,514
5	Kubin, Wiktoria             	                           	LA1	POL	46,66  	46,660	[18]	2.25,25	48,416	[10]	1.33,03	46,515	[18]	5.28,58	54,763	[14]	196,354

Junior B - Incomplete Results Ladies
	Name                        	                           			500m   			1500m  			1000m  			3000m  			Total
	                            	                           			19 Dec 			19 Dec 			20 Dec 			20 Dec 				
1	Bosiek, Karolina            	                           	LB1	POL	41,71  	41,710	[3]	2.10,87	43,623	[1]	1.23,54	41,770	[3]	4.38,20	46,366	[1]	173,469
2	Gąsecka, Karolina           	                           	LB1	POL	42,59  	42,590	[4]	2.14,81	44,936	[4]	1.25,15	42,575	[4]	4.49,23	48,205	[2]	178,306
3	Hajduk, Joanna              	                           	LB2	POL	43,51  	43,510	[5]	2.19,84	46,613	[6]	1.29,01	44,505	[7]	4.59,44	49,906	[5]	184,534
4	Hynkova, Petra              	                           	LB1	CZE	44,83  	44,830	[10]	2.21,86	47,286	[7]	1.30,92	45,460	[11]	4.54,53	49,088	[4]	186,664
5	Vaher, Tuuli                	                           	LB2	EST	45,98  	45,980	[15]	2.25,72	48,573	[12]	1.32,49	46,245	[15]	5.06,98	51,163	[8]	191,961
6	Szymańska, Klaudia          	                           	LB1	POL	45,76  	45,760	[14]	2.26,90	48,966	[16]	1.32,76	46,380	[16]	5.18,16	53,026	[10]	194,132
7	Sechko, Anastasiya          	Сечко, Анастасия           	LB2	BLR	45,75  	45,750	[13]	2.28,99	49,663	[18]	1.32,07	46,035	[13]	5.19,76	53,293	[12]	194,741
8	Kalev, Kristiine            	                           	LB2	EST	45,59  	45,590	[12]	2.29,07	49,690	[19]	1.33,40	46,700	[19]	5.24,97	54,161	[13]	196,141
9	Scechura, Monika            	                           	LB2	POL	47,35  	47,350	[20]	2.29,35	49,783	[20]	1.37,92	48,960	[24]	5.30,31	55,051	[15]	201,144
10	Pchalkova, Lizaveta         	Пчелкова, Елизавета        	LB1	BLR	44,75  	44,750	[9]	3.07,76	62,586	[30]	1.30,84	45,420	[10]	5.33,57	55,595	[16]	208,351
11	Krasovskaja, Anastasia      	Красовская, Анастасия      	LB2	BLR	47,45  	47,450	[21]	2.38,91	52,970	[23]	1.39,98	49,990	[26]	5.51,08	58,513	[17]	208,923
	Lagovskaia, Kristina        	Лаговская, Кристина        	LB1	BLR	1.03,50	63,500	[36]	2.52,13	57,376	[28]	1.49,21	54,605	[30]	       			175,481
	Wojtasik, Iga               	                           	LB1	POL	1.23,11	83,110	[43]	2.25,26	48,420	[11]	1.32,41	46,205	[14]	       			177,735

Junior C Ladies
	Name                        	                           			500m   			1500m  			500m 			1000m  			Total
	                            	                           			19 Dec 			19 Dec 			20 Dec 			20 Dec 				
1	Jabrzyk, Natalia            	                           	LC2	POL	44,00  	44,000	[7]	2.17,99	45,996	[5]	43,99  	43,990	[1]	1.28,56	44,280	[6]	178,266
2	Tejchman, Izabela           	                           	LC2	POL	44,99  	44,990	[11]	2.26,45	48,816	[14]	45,27  	45,270	[3]	1.30,72	45,360	[9]	184,436
3	Nosková, Tereza             	                           	LC2	CZE	46,36  	46,360	[17]	2.30,56	50,186	[21]	45,81  	45,810	[4]	1.34,35	47,175	[20]	189,531
4	Šimková, Sandra             	                           	LC2	CZE	48,54  	48,540	[22]	2.28,61	49,536	[17]	48,55  	48,550	[6]	1.37,38	48,690	[23]	195,316
5	Gregorová, Bára             	                           	LC1	CZE	48,62  	48,620	[24]	2.32,65	50,883	[22]	48,67  	48,670	[7]	1.36,69	48,345	[22]	196,518
6	Carreño, Ainoa              	                           	LC1	ESP	47,33  	47,330	[19]	2.44,62	54,873	[25]	47,00  	47,000	[5]	1.34,93	47,465	[21]	196,668
7	Krupenkova, Ekaterina       	Крупенькова, Екатерина     	LC1	BLR	48,58  	48,580	[23]	2.39,74	53,246	[24]	50,77  	50,770	[9]	1.41,05	50,525	[27]	203,121
8	Lukášková, Natálie          	                           	LC1	CZE	1.04,56	64,560	[37]	2.26,01	48,670	[13]	44,89  	44,890	[2]	1.30,41	45,205	[8]	203,325
9	Kaljuvee, Grete             	                           	LC2	EST	53,25  	53,250	[27]	2.48,13	56,043	[26]	52,54  	52,540	[10]	1.46,59	53,295	[29]	215,128
10	Nemcova, Marketa            	                           	LC2	CZE	55,27  	55,270	[30]	3.02,30	60,766	[29]	55,52  	55,520	[12]	1.56,32	58,160	[32]	229,716
11	Kuzmych, Anna               	                           	LYA	UKR	59,75  	59,750	[35]	3.14,34	64,780	[31]	59,10  	59,100	[16]	2.15,26	67,630	[36]	251,260

Junior A Men
	Name                        	                           			500m 			1500m  			1000m  			3000m  			Total
	                            	                           			19 Dec 			19 Dec 			20 Dec 			20 Dec 				
1	Burzykowski, Dawid          	                           	MA1	POL	38,69  	38,690	[4]	1.56,77	38,923	[2]	1.15,80	37,900	[1]	4.07,53	41,255	[2]	156,768
2	Owczarek, Mateusz           	                           	MA1	POL	39,64  	39,640	[9]	1.56,67	38,890	[1]	1.15,82	37,910	[2]	4.05,15	40,858	[1]	157,298
3	Janicki, Sebastian          	                           	MA1	POL	39,39  	39,390	[8]	2.00,62	40,206	[6]	1.17,13	38,565	[6]	4.20,86	43,476	[7]	161,637
4	Palka, Szymon               	                           	MA2	POL	40,26  	40,260	[13]	2.00,94	40,313	[7]	1.18,94	39,470	[11]	4.16,06	42,676	[3]	162,719
5	Jakubski, Radosław          	                           	MA2	POL	39,83  	39,830	[10]	2.03,32	41,106	[14]	1.20,03	40,015	[14]	4.20,43	43,405	[6]	164,356
6	Wójcik, Adrian              	                           	MA2	POL	40,56  	40,560	[15]	2.02,72	40,906	[13]	1.19,57	39,785	[13]	4.19,06	43,176	[5]	164,427
7	Jamrozy, Patrycjan          	                           	MA1	POL	41,22  	41,220	[24]	2.07,02	42,340	[17]	1.21,24	40,620	[18]	4.33,24	45,540	[9]	169,720
8	Hanchuk, Ilya               	Ганчук, Илья               	MA1	BLR	40,97  	40,970	[19]	2.14,06	44,686	[31]	1.25,07	42,535	[30]	4.44,24	47,373	[15]	175,564
9	Vishnev, Gleb               	Вишнев, Глеб               	MA1	BLR	57,28  	57,280	[52]	2.01,30	40,433	[9]	1.17,85	38,925	[8]	4.33,42	45,570	[10]	182,208
10	Banachowicz, Kamil          	                           	MA1	POL	43,61  	43,610	[34]	2.18,58	46,193	[35]	1.28,05	44,025	[35]	5.10,49	51,748	[22]	185,576
11	Mrugała, Szymon             	                           	MA1	POL	41,69  	41,690	[28]	2.20,12	46,706	[37]	1.26,91	43,455	[32]	5.26,70	54,450	[24]	186,301
12	Szeliga, Krzysztof          	                           	MA1	POL	43,86  	43,860	[37]	2.28,40	49,466	[41]	1.30,13	45,065	[38]	5.34,63	55,771	[25]	194,162

Junior B - Incomplete Results Men
	Name                        	                           			500m 			1500m  			1000m  			3000m  			Total
	                            	                           			19 Dec 			19 Dec 			20 Dec 			20 Dec 				
1	Kopriva, Jakub              	                           	MB2	CZE	41,02  	41,020	[21]	2.02,70	40,900	[12]	1.21,48	40,740	[20]	4.26,02	44,336	[8]	166,996
2	Briešťanský, Sebastien      	                           	MB2	CZE	40,70  	40,700	[16]	2.05,39	41,796	[15]	1.20,05	40,025	[15]	4.34,46	45,743	[11]	168,264
3	Piotrowski, Jakub           	                           	MB1	POL	40,47  	40,470	[14]	2.06,27	42,090	[16]	1.20,36	40,180	[16]	4.37,01	46,168	[13]	168,908
4	Kania, Marek                	                           	MB2	POL	40,89  	40,890	[18]	2.11,19	43,730	[27]	1.22,70	41,350	[26]	4.40,10	46,683	[14]	172,653
5	Voitka, Kermo               	                           	MB2	EST	41,05  	41,050	[22]	2.11,08	43,693	[26]	1.21,62	40,810	[21]	4.46,88	47,813	[17]	173,366
6	Wąsek, Grzegorz             	                           	MB2	POL	40,85  	40,850	[17]	2.09,91	43,303	[23]	1.22,29	41,145	[23]	4.51,29	48,548	[19]	173,846
7	Zając, Robert               	                           	MB1	POL	42,56  	42,560	[29]	2.12,41	44,136	[29]	1.26,80	43,400	[31]	4.56,81	49,468	[20]	179,564
8	Wiercioch, Jan              	                           	MB2	POL	43,57  	43,570	[33]	2.16,04	45,346	[32]	1.29,11	44,555	[36]	4.49,30	48,216	[18]	181,687
9	Labkov, Artem               	Лабков, Артем              	MB1	BLR	43,85  	43,850	[36]	2.22,57	47,523	[38]	1.27,97	43,985	[34]	5.06,70	51,116	[21]	186,474
10	Grodl, Dominik              	                           	MB1	CZE	48,75  	48,750	[44]	2.36,85	52,283	[44]	1.42,16	51,080	[47]	5.39,12	56,520	[26]	208,633
11	Kartashov, Konstantin       	                           	MB2	UKR	47,27  	47,270	[40]	2.41,51	53,836	[46]	1.42,05	51,025	[46]	5.48,59	58,098	[27]	210,229
	Świątek, Jan                	                           	MB2	POL	38,94  	38,940	[6]	1.57,63	39,210	[3]	1.16,18	38,090	[3]	       			116,240
	Zhyburtovich, Uladzislau    	Жибуртович, Владислав      	MB1	BLR	39,99  	39,990	[12]	2.10,44	43,480	[25]	1.23,62	41,810	[27]	       			125,280

Junior C Men
	Name                        	                           			500m 			1500m  			500m 			1000m  			Total
	                            	                           			19 Dec 			19 Dec 			20 Dec 			20 Dec 				
1	Nałęcki, Piotr              	                           	MC2	POL	41,39  	41,390	[27]	2.08,68	42,893	[20]	41,33  	41,330	[2]	1.21,31	40,655	[19]	166,268
2	Makhakhei, Raman            	Махахей, Роман             	MC2	BLR	40,99  	40,990	[20]	2.13,87	44,623	[30]	40,73  	40,730	[1]	1.22,55	41,275	[24]	167,618
3	Kovalev, Ivan               	Ковалёв, Иван              	MC2	BLR	43,35  	43,350	[32]	2.18,31	46,103	[34]	42,65  	42,650	[3]	1.27,46	43,730	[33]	175,833
4	Llop, Nil                   	                           	MYA	ESP	43,79  	43,790	[35]	2.19,15	46,383	[36]	43,61  	43,610	[5]	1.31,94	45,970	[40]	179,753
5	Rafaj, David                	                           	MYB	CZE	47,43  	47,430	[41]	2.32,31	50,770	[42]	46,87  	46,870	[8]	1.37,26	48,630	[43]	193,700
6	Vodzianitski, Ivan          	Водяницкий, Иван           	MYA	BLR	48,18  	48,180	[42]	2.34,98	51,660	[43]	48,57  	48,570	[9]	1.40,54	50,270	[45]	198,680
7	Ausiyevich, Mikita          	Авсиевич, Никита           	MC1	BLR	48,67  	48,670	[43]	2.37,26	52,420	[45]	48,65  	48,650	[10]	1.38,57	49,285	[44]	199,025
8	Herman, Andrei              	Герман, Андрей             	MYA	BLR	50,78  	50,780	[45]	2.41,64	53,880	[47]	50,30  	50,300	[11]	1.42,77	51,385	[48]	206,345
9	Naumov, Ivan                	Наумов, Иван               	MYA	BLR	51,52  	51,520	[46]	2.46,89	55,630	[48]	51,87  	51,870	[14]	1.45,68	52,840	[49]	211,860
10	Kondratenya, Kirill         	Кондратеня, Кирилл         	MC2	BLR	51,95  	51,950	[47]	2.48,61	56,203	[49]	51,24  	51,240	[12]	1.48,08	54,040	[50]	213,433

            

Native Language Names