4. Deutschland Cup 23/24
Chemnitz (GER) 17 - 18 February 2024 Source: www.ecchemnitz.de
500m Women 17 February 2024
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Laethisia SCHIMEK | L30 | GER | 42,12 | ||
2 | Magdalena MÜHLE | LN2 | GER | 42,66 | ||
3 | Marlen EHSELUNS | LN2 | GER | 43,78 | ||
4 | Leia BEHLAU | LSA | GER | 43,90 |
1500m Women 17 February 2024
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Marlen EHSELUNS | LN2 | GER | 2.10,79 | ||
2 | Victoria STIRNEMANN | LN3 | GER | 2.12,44 | ||
3 | Laethisia SCHIMEK | L30 | GER | 2.12,86 | ||
4 | Leia BEHLAU | LSA | GER | 2.14,46 | ||
5 | Aurelia MULSOW | LN1 | GER | 2.14,59 | ||
6 | Magdalena MÜHLE | LN2 | GER | 2.15,61 |
500m Women - Junior A 17 February 2024
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Julia GEUTNER | LA1 | GER | 43,49 | ||
2 | Tina HEMELTJEN | LA1 | GER | 44,00 | ||
3 | Lina PODDUBNAIA | LA1 | GER | 44,07 | ||
4 | Nele Charline NEUMANN | LA1 | GER | 45,31 | ||
5 | Alicia SOMMER | LA2 | GER | 46,38 |
1500m Women - Junior A 17 February 2024
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Lina PODDUBNAIA | LA1 | GER | 2.15,98 | ||
2 | Nele Charline NEUMANN | LA1 | GER | 2.20,14 | ||
3 | Alicia SOMMER | LA2 | GER | 2.31,35 |
Team Pursuit (6 laps) Women - Junior A 17 February 2024
Rank | Team | Time | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Hemeltjen, Meinig, Riedel | GER | 3.41,12 | ||||
|
500m Women - Junior B 17 February 2024
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Paula ALBRECHT | LB1 | GER | 42,96 | ||
2 | Luna-Luisa POWIK | LB2 | GER | 43,16 | ||
3 | Paula PFEIFER | LB2 | GER | 43,46 | ||
4 | Alexandra Charlotte SAUER | LB1 | GER | 43,78 | ||
5 | Mia MEINIG | LB1 | GER | 44,45 | ||
6 | Frida BRUSCH | LB1 | GER | 44,64 | ||
7 | Franziska RIEDEL | LB2 | GER | 44,95 | ||
8 | Isabelle DUFT | LB2 | GER | 45,60 | ||
9 | Mara FUHRMANN | LB2 | GER | 45,64 | ||
10 | Johanna TRAPP | LB1 | GER | 46,29 | ||
11 | Irene HÖRNSCHEMEYER | LB1 | GER | 46,33 | ||
12 | Sahra Michelle HENKEL | LB1 | GER | 46,72 | ||
13 | Friederike ULRICHS | LB2 | GER | 50,54 |
1500m Women - Junior B 17 February 2024
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Paula ALBRECHT | LB1 | GER | 2.16,57 | ||
2 | Alexandra Charlotte SAUER | LB1 | GER | 2.18,75 | ||
3 | Frida BRUSCH | LB1 | GER | 2.21,32 | ||
4 | Paula PFEIFER | LB2 | GER | 2.22,06 | ||
5 | Isabelle DUFT | LB2 | GER | 2.23,82 | ||
6 | Mara FUHRMANN | LB2 | GER | 2.24,81 | ||
7 | Irene HÖRNSCHEMEYER | LB1 | GER | 2.25,32 | ||
8 | Johanna TRAPP | LB1 | GER | 2.27,52 | ||
9 | Sahra Michelle HENKEL | LB1 | GER | 2.29,05 | ||
10 | Friederike ULRICHS | LB2 | GER | 2.32,29 | ||
DNS | Luna-Luisa POWIK | LB2 | GER | DNS |
500m Women - Junior C 17 February 2024
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Neele GÖPELT | LC2 | GER | 43,92 | ||
2 | Mika Louise BRANDT | LC2 | GER | 45,60 | ||
3 | Carla ALBRECHT | LC1 | GER | 46,60 | ||
4 | Anna DIATCHENKO | LC2 | GER | 46,66 | ||
5 | Leni JAHNKE | LC2 | GER | 46,92 | ||
6 | Florentine BLÜMEL | LC2 | GER | 47,10 | ||
7 | Henriette HEß | LC1 | GER | 47,15 | ||
8 | Lilli Malin MITTAG | LC1 | GER | 47,32 | ||
9 | Lena MOTHES | LC1 | GER | 47,45 | ||
10 | Josephine HELBIG | LC1 | GER | 47,57 | ||
11 | Johanna BRÜCKNER | LC1 | GER | 48,22 | ||
12 | Alexa DEHS | LC1 | GER | 48,45 | ||
13 | Claire TUCHSCHERER | LC2 | GER | 48,61 | ||
14 | Lilly ENGELHARDT | LC1 | GER | 48,71 | ||
15 | Hannah KROMPASS | LC1 | GER | 49,04 | ||
16 | Gloria HEROLD | LC2 | GER | 49,39 | ||
17 | Ella SCHKUTEK | LC1 | GER | 49,89 | ||
18 | Magdalena BURAU | LC1 | GER | 50,01 | ||
19 | July SEIFERT | LC1 | GER | 50,80 | ||
19 | Emma SCHÖLER | LC2 | GER | 50,80 | ||
21 | Fiona LEEWEN | LC2 | GER | 50,95 |
1500m Women - Junior C 17 February 2024
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Neele GÖPELT | LC2 | GER | 2.18,88 | ||
2 | Mika Louise BRANDT | LC2 | GER | 2.19,67 | ||
3 | Florentine BLÜMEL | LC2 | GER | 2.23,98 | ||
4 | Leni JAHNKE | LC2 | GER | 2.25,26 | ||
5 | Anna DIATCHENKO | LC2 | GER | 2.26,33 | ||
6 | Henriette HEß | LC1 | GER | 2.27,01 | ||
7 | Emma SCHÖLER | LC2 | GER | 2.27,85 | ||
8 | Carla ALBRECHT | LC1 | GER | 2.27,96 | ||
9 | Gloria HEROLD | LC2 | GER | 2.30,65 | ||
10 | Johanna BRÜCKNER | LC1 | GER | 2.31,19 | ||
11 | Lilli Malin MITTAG | LC1 | GER | 2.33,32 | ||
12 | Alexa DEHS | LC1 | GER | 2.33,33 | ||
13 | Josephine HELBIG | LC1 | GER | 2.34,72 | ||
14 | Lilly ENGELHARDT | LC1 | GER | 2.34,89 | ||
15 | Lena MOTHES | LC1 | GER | 2.35,57 | ||
16 | Claire TUCHSCHERER | LC2 | GER | 2.36,11 | ||
17 | Fiona LEEWEN | LC2 | GER | 2.38,00 | ||
18 | July SEIFERT | LC1 | GER | 2.39,05 | ||
19 | Magdalena BURAU | LC1 | GER | 2.40,37 | ||
20 | Hannah KROMPASS | LC1 | GER | 2.41,86 | ||
21 | Ella SCHKUTEK | LC1 | GER | 2.43,42 |
Team Pursuit (4 laps) Women - Junior C 17 February 2024
Rank | Team | Time | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Seifert, Mothes, Brückner | GER | 2.41,09 | ||||
|
1000m Women 18 February 2024
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Magdalena MÜHLE | LN2 | GER | 1.25,33 |
3000m Women 18 February 2024
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Julia BACHL | LN2 | GER | 4.38,59 | ||
2 | Magdalena MÜHLE | LN2 | GER | 4.42,91 | ||
3 | Aurelia MULSOW | LN1 | GER | 4.53,73 |
1000m Women - Junior A 18 February 2024
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Lina PODDUBNAIA | LA1 | GER | 1.26,26 | ||
2 | Nele Charline NEUMANN | LA1 | GER | 1.29,46 | ||
3 | Alicia SOMMER | LA2 | GER | 1.34,59 |
3000m Women - Junior A 18 February 2024
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Lina PODDUBNAIA | LA1 | GER | 4.41,85 | ||
2 | Julia GEUTNER | LA1 | GER | 4.45,32 | ||
3 | Nele Charline NEUMANN | LA1 | GER | 4.53,91 | ||
4 | Alicia SOMMER | LA2 | GER | 5.18,74 |
Mass Start (10 laps) Women - Junior A 18 February 2024
Rank | Name | Country | Time | Points | ||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Julia GEUTNER | LA1 | GER | 7.06,94 | 30 | |
2 | Paula ALBRECHT | LB1 | GER | 7.06,98 | 21 | |
3 | Lina PODDUBNAIA | LA1 | GER | 7.07,16 | 12 | |
4 | Mara FUHRMANN | LB2 | GER | 7.07,33 | 4 | |
5 | Nele Charline NEUMANN | LA1 | GER | 7.07,52 | 3 | |
6 | Frida BRUSCH | LB1 | GER | 7.17,15 | 3 | |
7 | Irene HÖRNSCHEMEYER | LB1 | GER | 7.09,13 | 1 | |
8 | Isabelle DUFT | LB2 | GER | 7.09,14 | ||
9 | Alexandra Charlotte SAUER | LB1 | GER | 7.12,08 | ||
10 | Friederike ULRICHS | LB2 | GER | 7.12,88 | ||
11 | Sahra Michelle HENKEL | LB1 | GER | 7.14,99 | ||
12 | Johanna TRAPP | LB1 | GER | 7.15,54 | ||
DNF | Paula PFEIFER | LB2 | GER | DNF |
1000m Women - Junior B 18 February 2024
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Paula ALBRECHT | LB1 | GER | 1.25,54 | ||
2 | Paula PFEIFER | LB2 | GER | 1.27,78 | ||
3 | Mara FUHRMANN | LB2 | GER | 1.28,78 | ||
4 | Frida BRUSCH | LB1 | GER | 1.29,00 | ||
5 | Alexandra Charlotte SAUER | LB1 | GER | 1.29,64 | ||
6 | Isabelle DUFT | LB2 | GER | 1.29,81 | ||
7 | Irene HÖRNSCHEMEYER | LB1 | GER | 1.32,79 | ||
8 | Sahra Michelle HENKEL | LB1 | GER | 1.33,35 | ||
9 | Johanna TRAPP | LB1 | GER | 1.34,06 | ||
10 | Friederike ULRICHS | LB2 | GER | 1.36,82 |
3000m Women - Junior B 18 February 2024
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Isabelle DUFT | LB2 | GER | 5.04,02 | ||
2 | Friederike ULRICHS | LB2 | GER | 5.08,11 | ||
3 | Irene HÖRNSCHEMEYER | LB1 | GER | 5.09,61 | ||
4 | Sahra Michelle HENKEL | LB1 | GER | 5.14,56 | ||
5 | Johanna TRAPP | LB1 | GER | 5.16,23 |
500m Women - Junior C 18 February 2024
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Lena MOTHES | LC1 | GER | 46,30 | ||
2 | Florentine BLÜMEL | LC2 | GER | 46,57 | ||
3 | Lilli Malin MITTAG | LC1 | GER | 47,14 | ||
4 | Johanna BRÜCKNER | LC1 | GER | 48,02 | ||
5 | Hannah KROMPASS | LC1 | GER | 48,16 | ||
6 | Claire TUCHSCHERER | LC2 | GER | 48,27 | ||
7 | Magdalena BURAU | LC1 | GER | 49,23 | ||
8 | Ella SCHKUTEK | LC1 | GER | 49,32 | ||
9 | July SEIFERT | LC1 | GER | 49,61 | ||
10 | Fiona LEEWEN | LC2 | GER | 50,51 |
1000m Women - Junior C 18 February 2024
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Neele GÖPELT | LC2 | GER | 1.27,62 | ||
2 | Mika Louise BRANDT | LC2 | GER | 1.30,78 | ||
3 | Anna DIATCHENKO | LC2 | GER | 1.31,29 | ||
4 | Leni JAHNKE | LC2 | GER | 1.31,57 | ||
5 | Florentine BLÜMEL | LC2 | GER | 1.32,52 | ||
6 | Emma SCHÖLER | LC2 | GER | 1.33,02 | ||
7 | Carla ALBRECHT | LC1 | GER | 1.33,63 | ||
8 | Henriette HEß | LC1 | GER | 1.34,34 | ||
9 | Gloria HEROLD | LC2 | GER | 1.35,58 | ||
10 | Lena MOTHES | LC1 | GER | 1.36,73 | ||
11 | Alexa DEHS | LC1 | GER | 1.37,65 | ||
12 | Johanna BRÜCKNER | LC1 | GER | 1.37,75 | ||
13 | Claire TUCHSCHERER | LC2 | GER | 1.38,43 | ||
14 | Lilli Malin MITTAG | LC1 | GER | 1.38,92 | ||
15 | Josephine HELBIG | LC1 | GER | 1.39,33 | ||
16 | Fiona LEEWEN | LC2 | GER | 1.41,09 | ||
17 | July SEIFERT | LC1 | GER | 1.41,60 | ||
18 | Hannah KROMPASS | LC1 | GER | 1.41,86 | ||
19 | Magdalena BURAU | LC1 | GER | 1.42,48 | ||
20 | Ella SCHKUTEK | LC1 | GER | 1.43,58 | ||
DNF | Lilly ENGELHARDT | LC1 | GER | DNF |
Mass Start (7 laps) Women - Junior C 18 February 2024
Rank | Name | Country | Time | Points | ||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Neele GÖPELT | LC2 | GER | 4.22,50 | 30 | |
2 | Mika Louise BRANDT | LC2 | GER | 4.23,27 | 20 | |
3 | Carla ALBRECHT | LC1 | GER | 4.23,44 | 10 | |
4 | Leni JAHNKE | LC2 | GER | 4.23,61 | 4 | |
5 | Florentine BLÜMEL | LC2 | GER | 4.24,46 | 3 | |
6 | Anna DIATCHENKO | LC2 | GER | 4.23,97 | 2 | |
7 | Emma SCHÖLER | LC2 | GER | 4.30,11 | 2 | |
8 | Johanna BRÜCKNER | LC1 | GER | 4.24,42 | 1 | |
9 | Gloria HEROLD | LC2 | GER | 4.30,15 | 1 | |
10 | Henriette HEß | LC1 | GER | 4.25,06 | ||
11 | Lilli Malin MITTAG | LC1 | GER | 4.27,43 | ||
12 | Josephine HELBIG | LC1 | GER | 4.29,58 | ||
13 | Fiona LEEWEN | LC2 | GER | 4.29,93 | ||
14 | Lena MOTHES | LC1 | GER | 4.30,27 | ||
15 | Lilly ENGELHARDT | LC1 | GER | 4.30,41 | ||
16 | Alexa DEHS | LC1 | GER | 4.30,43 | ||
17 | Claire TUCHSCHERER | LC2 | GER | 4.30,60 | ||
18 | Magdalena BURAU | LC1 | GER | 4.30,76 | ||
19 | Hannah KROMPASS | LC1 | GER | 4.30,83 | ||
20 | Ella SCHKUTEK | LC1 | GER | 4.36,37 |
Native Language Names