Sweden - Youth Championships 2024 USM 2024
Göteborg - Skrinnarhall (SWE) 3 - 4 February 2024 Source: K. Borgström
500m Women - Junior B 3 February 2024
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Josephine GRILL | LB1 | SWE | 47,22 | ||
2 | Alice LUNDBERG | LB1 | SWE | 47,42 | SB | |
3 | Tyra POUSETTE HJELM | LB2 | SWE | 50,08 | ||
4 | Hanna NYSTRÖM ELIASSON | LB2 | SWE | 51,58 | ||
5 | Mathilda EK | LB2 | SWE | 54,80 | ||
6 | Cornelia APPELGREN | LB2 | SWE | 54,86 | ||
7 | Stella DAHLSTRAND | LB2 | SWE | 54,90 | PR SB | |
8 | Merel SPIJKER | LB2 | SWE | 55,94 | PR SB |
PR - Personal Record, SB - Season Best
1500m Women - Junior B 3 February 2024
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Josephine GRILL | LB1 | SWE | 2.31,10 | ||
2 | Alice LUNDBERG | LB1 | SWE | 2.43,78 | ||
3 | Tyra POUSETTE HJELM | LB2 | SWE | 2.45,14 | ||
4 | Mathilda EK | LB2 | SWE | 2.50,54 | ||
5 | Cornelia APPELGREN | LB2 | SWE | 2.52,64 | ||
6 | Hanna NYSTRÖM ELIASSON | LB2 | SWE | 2.55,08 | ||
7 | Stella DAHLSTRAND | LB2 | SWE | 3.00,49 | PR SB | |
8 | Merel SPIJKER | LB2 | SWE | 3.02,27 | PR SB |
PR - Personal Record, SB - Season Best
500m Women - Junior C 3 February 2024
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Martha Trude BREHMER | LC1 | SWE | 46,32 | ||
2 | Beyoncé ANDERSSON | LC2 | SWE | 46,47 | ||
3 | Danna Sofia CEPEDA RINCON | LC1 | COL | 52,85 | ||
4 | Siri THOMPSON | LC1 | SWE | 53,57 | ||
5 | Solvej BODIN | LC1 | SWE | 53,69 | ||
6 | Sara BENGTSSON | LC1 | SWE | 56,13 | SB |
SB - Season Best
1500m Women - Junior C 3 February 2024
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Beyoncé ANDERSSON | LC2 | SWE | 2.28,91 | ||
2 | Martha Trude BREHMER | LC1 | SWE | 2.31,38 | ||
3 | Danna Sofia CEPEDA RINCON | LC1 | COL | 2.48,81 | ||
4 | Siri THOMPSON | LC1 | SWE | 2.55,39 | ||
5 | Solvej BODIN | LC1 | SWE | 2.56,32 | ||
6 | Sara BENGTSSON | LC1 | SWE | 3.11,54 |
1000m Women - Junior B 4 February 2024
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Josephine GRILL | LB1 | SWE | 1.37,13 | ||
2 | Alice LUNDBERG | LB1 | SWE | 1.39,29 | ||
3 | Tyra POUSETTE HJELM | LB2 | SWE | 1.43,47 | PR SB | |
4 | Hanna NYSTRÖM ELIASSON | LB2 | SWE | 1.49,37 | ||
5 | Cornelia APPELGREN | LB2 | SWE | 1.49,92 | ||
6 | Stella DAHLSTRAND | LB2 | SWE | 1.52,31 | PR SB | |
7 | Mathilda EK | LB2 | SWE | 1.52,51 | ||
8 | Merel SPIJKER | LB2 | SWE | 1.53,86 | PR SB |
PR - Personal Record, SB - Season Best
3000m Women - Junior B 4 February 2024
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Josephine GRILL | LB1 | SWE | 5.22,56 | ||
2 | Alice LUNDBERG | LB1 | SWE | 5.40,00 | PR SB | |
3 | Tyra POUSETTE HJELM | LB2 | SWE | 5.45,05 | PR SB | |
4 | Mathilda EK | LB2 | SWE | 5.46,65 | ||
5 | Cornelia APPELGREN | LB2 | SWE | 5.46,84 | ||
6 | Hanna NYSTRÖM ELIASSON | LB2 | SWE | 6.25,48 | ||
7 | Stella DAHLSTRAND | LB2 | SWE | 6.27,39 | PR SB | |
8 | Merel SPIJKER | LB2 | SWE | 6.29,57 | PR SB |
PR - Personal Record, SB - Season Best
1000m Women - Junior C 4 February 2024
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Beyoncé ANDERSSON | LC2 | SWE | 1.33,89 | ||
2 | Martha Trude BREHMER | LC1 | SWE | 1.35,47 | ||
3 | Danna Sofia CEPEDA RINCON | LC1 | COL | 1.48,14 | ||
4 | Solvej BODIN | LC1 | SWE | 1.49,29 | ||
5 | Siri THOMPSON | LC1 | SWE | 1.53,55 | ||
6 | Sara BENGTSSON | LC1 | SWE | 1.58,91 | SB |
SB - Season Best
Native Language Names