Norgescup 3
Hamar (NOR) 18 - 19 November 2023 Source: skoyter.stangesportsklubb.no
500m Women 18 November 2023
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Carina JAGTØYEN | LSA | NOR | 40,34 | ||
2 | Vilde BAAS | LN4 | NOR | 40,60 | PR SB | |
3 | Hanna SVENNI | LN3 | NOR | 42,87 | ||
4 | Sofie ULSET | LN1 | NOR | 43,40 | ||
5 | Sarah Marie SANDERUD | LN2 | NOR | 43,54 | ||
6 | Kari Celine REISS-JACOBSEN | LN2 | NOR | 44,09 | ||
7 | Pauliina KLEVSTUEN | LN1 | NOR | 45,89 | ||
8 | Tina SVENSSON | LN3 | SWE | 46,29 | SB | |
9 | Maiken Nerstad GUNDERSEN | LN3 | NOR | 58,30 |
PR - Personal Record, SB - Season Best
1000m Women 18 November 2023
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Carina JAGTØYEN | LSA | NOR | 1.22,60 | SB | |
2 | Sofie ULSET | LN1 | NOR | 1.28,94 | ||
3 | Maiken Nerstad GUNDERSEN | LN3 | NOR | 2.05,96 |
SB - Season Best
1500m Women 18 November 2023
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Sofie Karoline HAUGEN | LSA | NOR | 2.04,49 | ||
2 | Hanna SVENNI | LN3 | NOR | 2.07,94 | ||
3 | Sarah Marie SANDERUD | LN2 | NOR | 2.12,34 | SB | |
4 | Kari Celine REISS-JACOBSEN | LN2 | NOR | 2.12,87 | SB | |
5 | Tina SVENSSON | LN3 | SWE | 2.23,40 | ||
6 | Pauliina KLEVSTUEN | LN1 | NOR | 2.27,05 | PR SB |
PR - Personal Record, SB - Season Best
100m Women 18 November 2023
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Maiken Nerstad GUNDERSEN | LN3 | NOR | 14,61 | SB |
SB - Season Best
500m Women - Junior 18 November 2023
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Aurora Grinden LØVÅS | LA2 | NOR | 41,58 | ||
2 | Anne Sofie Knutsen BIRKEDAL | LB1 | NOR | 43,47 | ||
3 | Linnea MELGÅRDSHAGEN | LC2 | NOR | 45,16 | ||
4 | Lovisia Olstad GRINDEN | LB1 | NOR | 45,36 | ||
5 | Leona Olstad GRINDEN | LA1 | NOR | 45,38 | ||
6 | Milla Grønvold ANDERSEN | LB1 | NOR | 45,77 | ||
7 | Ingrid Håkegård EICHLER | LA2 | NOR | 45,80 | ||
8 | Lova NYSTRÖM ELIASSON | LA2 | SWE | 45,82 | ||
9 | Eline Lupke TVETER | LC2 | NOR | 46,22 | ||
10 | Anine Haugnæs BJØRKLUND | LB2 | NOR | 46,31 | PR SB | |
11 | Rosanne Osina GRANSETH | LB1 | NOR | 46,64 | ||
12 | Pernille Løvestad SKOLEM | LA1 | NOR | 46,87 | ||
13 | Linnea HANEBERG | LB1 | NOR | 47,54 | ||
14 | Emmeline BERENTSEN | LB2 | NOR | 47,75 | SB | |
15 | Josefine HENRIKSEN | LB2 | NOR | 48,16 | SB | |
16 | Ada DARUP | LA1 | NOR | 48,55 | SB |
PR - Personal Record, SB - Season Best
1000m Women - Junior 18 November 2023
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Anine Haugnæs BJØRKLUND | LB2 | NOR | 1.37,74 | ||
2 | Ada DARUP | LA1 | NOR | 1.49,44 | ||
WDR | Anne Sofie Knutsen BIRKEDAL | LB1 | NOR | WDR |
1500m Women - Junior 18 November 2023
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Aurora Grinden LØVÅS | LA2 | NOR | 2.05,61 | ||
2 | Ingrid Håkegård EICHLER | LA2 | NOR | 2.13,37 | ||
3 | Milla Grønvold ANDERSEN | LB1 | NOR | 2.20,77 | SB | |
4 | Pauline Lysø OLSEN | LB1 | NOR | 2.21,93 | ||
5 | Pernille Løvestad SKOLEM | LA1 | NOR | 2.22,46 | PR SB | |
6 | Lova NYSTRÖM ELIASSON | LA2 | SWE | 2.22,75 | ||
7 | Linnea MELGÅRDSHAGEN | LC2 | NOR | 2.23,61 | SB | |
8 | Leona Olstad GRINDEN | LA1 | NOR | 2.24,12 | ||
9 | Eline Lupke TVETER | LC2 | NOR | 2.26,03 | ||
10 | Lovisia Olstad GRINDEN | LB1 | NOR | 2.26,26 | ||
11 | Linnea HANEBERG | LB1 | NOR | 2.29,31 | ||
12 | Emmeline BERENTSEN | LB2 | NOR | 2.30,30 | SB | |
13 | Josefine HENRIKSEN | LB2 | NOR | 2.35,21 | SB | |
14 | Rosanne Osina GRANSETH | LB1 | NOR | 2.40,73 | PR SB | |
WDR | Martine SOLEM | LB2 | NOR | WDR |
PR - Personal Record, SB - Season Best
100m Women - Junior 18 November 2023
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Anine Haugnæs BJØRKLUND | LB2 | NOR | 12,39 | SB | |
2 | Ada DARUP | LA1 | NOR | 12,80 | SB |
SB - Season Best
500m Women 19 November 2023
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Carina JAGTØYEN | LSA | NOR | 40,11 | SB | |
2 | Sofie ULSET | LN1 | NOR | 43,00 | SB | |
3 | Pauliina KLEVSTUEN | LN1 | NOR | 45,17 | PR SB | |
4 | Maiken Nerstad GUNDERSEN | LN3 | NOR | 58,22 |
PR - Personal Record, SB - Season Best
1000m Women 19 November 2023
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Vilde BAAS | LN4 | NOR | 1.21,79 | PR SB | |
2 | Hanna SVENNI | LN3 | NOR | 1.22,81 | ||
3 | Sarah Marie SANDERUD | LN2 | NOR | 1.24,92 | ||
4 | Kari Celine REISS-JACOBSEN | LN2 | NOR | 1.25,55 | SB | |
5 | Sofie ULSET | LN1 | NOR | 1.28,00 | ||
6 | Pauliina KLEVSTUEN | LN1 | NOR | 1.29,47 | PR SB | |
7 | Tina SVENSSON | LN3 | SWE | 1.32,14 | ||
8 | Maiken Nerstad GUNDERSEN | LN3 | NOR | 2.06,15 |
PR - Personal Record, SB - Season Best
3000m Women 19 November 2023
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Sofie Karoline HAUGEN | LSA | NOR | 4.19,30 | SB | |
2 | Kari Celine REISS-JACOBSEN | LN2 | NOR | 4.43,84 | SB | |
3 | Tina SVENSSON | LN3 | SWE | 5.00,80 | ||
WDR | Sarah Marie SANDERUD | LN2 | NOR | WDR |
SB - Season Best
500m Women - Junior 19 November 2023
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Martine SOLEM | LB2 | NOR | 41,97 | ||
2 | Pauline Lysø OLSEN | LB1 | NOR | 43,34 | ||
3 | Leona Olstad GRINDEN | LA1 | NOR | 46,10 | ||
3 | Lova NYSTRÖM ELIASSON | LA2 | SWE | 46,10 | ||
5 | Anine Haugnæs BJØRKLUND | LB2 | NOR | 46,31 | PR SB | |
6 | Rosanne Osina GRANSETH | LB1 | NOR | 46,79 | ||
7 | Linnea HANEBERG | LB1 | NOR | 47,42 | SB | |
8 | Emmeline BERENTSEN | LB2 | NOR | 47,94 | ||
9 | Ada DARUP | LA1 | NOR | 49,33 |
PR - Personal Record, SB - Season Best
1000m Women - Junior 19 November 2023
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Linnea MELGÅRDSHAGEN | LC2 | NOR | 1.31,06 | ||
2 | Leona Olstad GRINDEN | LA1 | NOR | 1.31,38 | PR SB | |
3 | Milla Grønvold ANDERSEN | LB1 | NOR | 1.31,95 | SB | |
4 | Eline Lupke TVETER | LC2 | NOR | 1.32,40 | SB | |
5 | Pernille Løvestad SKOLEM | LA1 | NOR | 1.32,73 | ||
6 | Lova NYSTRÖM ELIASSON | LA2 | SWE | 1.32,98 | ||
7 | Linnea HANEBERG | LB1 | NOR | 1.34,91 | SB | |
8 | Emmeline BERENTSEN | LB2 | NOR | 1.36,30 | SB | |
9 | Josefine HENRIKSEN | LB2 | NOR | 1.36,65 | PR SB | |
10 | Anine Haugnæs BJØRKLUND | LB2 | NOR | 1.37,53 | ||
11 | Rosanne Osina GRANSETH | LB1 | NOR | 1.39,67 | ||
12 | Ada DARUP | LA1 | NOR | 1.48,02 |
PR - Personal Record, SB - Season Best
3000m Women - Junior 19 November 2023
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Aurora Grinden LØVÅS | LA2 | NOR | 4.26,32 | ||
2 | Ingrid Håkegård EICHLER | LA2 | NOR | 4.32,73 | ||
3 | Milla Grønvold ANDERSEN | LB1 | NOR | 5.01,77 | ||
4 | Eline Lupke TVETER | LC2 | NOR | 5.04,92 | PR SB | |
5 | Lovisia Olstad GRINDEN | LB1 | NOR | 5.10,42 | ||
6 | Linnea MELGÅRDSHAGEN | LC2 | NOR | 5.21,52 | SB | |
7 | Josefine HENRIKSEN | LB2 | NOR | 5.28,34 | SB | |
WDR | Pernille Løvestad SKOLEM | LA1 | NOR | WDR |
PR - Personal Record, SB - Season Best
Native Language Names