7th Mongolian Children's Games
Erdenet (MGL) 10 - 11 February 2023 Source: K. Borgström
Mass Start Women 10 February 2023
Rank | Name | Country | Time | Points | ||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Maitsetseg SUVD-ERDENE | LC2 | MGL | 4.36,90 | 60 | |
2 | Munkhtsatsral MUNKHJIN | LC1 | MGL | 4.38,60 | 41 | |
3 | Gochoosuren GANTIGMAA | LC1 | MGL | 4.43,80 | 22 | |
4 | Zorigoo MURUNGUA | LC2 | MGL | 4.44,10 | 10 | |
5 | Erdenesaikhan URTNASAN | LC2 | MGL | 5.16,30 | 10 | |
6 | Lkhagvabayar MINJIN | LC2 | MGL | 4.51,60 | 9 | |
7 | Undes-Erdene NANDIN-ERDENE | LYA | MGL | 5.14,90 | 8 | |
DNS | Enkh-Amgalan ENEREL | LC1 | MGL | DNS |
500m Women - Category A 10 February 2023
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ornobish MICHIDMAA | LB2 | MGL | 52,45 | PR SB | |
2 | Gansukh SIILEGMAA | LB1 | MGL | 1.14,90 | SB | |
DQ | Undes-Erdene NANDIN-ERDENE | LYA | MGL | DQ |
PR - Personal Record, SB - Season Best
1500m Women - Category A 10 February 2023
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ornobish MICHIDMAA | LB2 | MGL | 3.03,38 | PR SB | |
2 | Undes-Erdene NANDIN-ERDENE | LYA | MGL | 3.06,60 | PR SB | |
3 | Gansukh SIILEGMAA | LB1 | MGL | 3.43,21 | PR SB |
PR - Personal Record, SB - Season Best
500m Women - Category B 10 February 2023
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Maitsetseg SUVD-ERDENE | LC2 | MGL | 48,22 | PR SB | |
2 | Lkhagvabayar MINJIN | LC2 | MGL | 50,63 | PR SB | |
3 | Erdenesaikhan URTNASAN | LC2 | MGL | 57,10 | PR SB | |
4 | Batchuluun SOLONGOBAYAR | LC2 | MGL | 58,22 | PR SB | |
5 | Zorigoo MURUNGUA | LC2 | MGL | 1.01,80 | ||
6 | Byamba-Otgon NOMIN | LC2 | MGL | 1.02,99 | PR SB |
PR - Personal Record, SB - Season Best
1500m Women - Category B 10 February 2023
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Maitsetseg SUVD-ERDENE | LC2 | MGL | 2.49,22 | PR SB | |
2 | Zorigoo MURUNGUA | LC2 | MGL | 3.12,12 | PR SB | |
3 | Erdenesaikhan URTNASAN | LC2 | MGL | 3.16,73 | PR SB | |
4 | Batchuluun SOLONGOBAYAR | LC2 | MGL | 3.30,61 | PR SB | |
5 | Byamba-Otgon NOMIN | LC2 | MGL | 3.45,21 | PR SB | |
DQ | Lkhagvabayar MINJIN | LC2 | MGL | DQ |
PR - Personal Record, SB - Season Best
500m Women - Category C 10 February 2023
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Munkhtsatsral MUNKHJIN | LC1 | MGL | 50,40 | PR SB | |
2 | Gochoosuren GANTIGMAA | LC1 | MGL | 53,47 | PR SB | |
3 | Davaadorj KHATANGUA | LYA | MGL | 55,59 | PR SB | |
4 | Batkhuu MUNGUN-UYANGA | LC1 | MGL | 58,78 | PR SB | |
5 | Enkh-Amgalan ENEREL | LC1 | MGL | 59,83 | PR SB | |
6 | Naranjargal NANDIN-ERDENE | LC1 | MGL | 1.10,50 | PR SB | |
7 | Munkhbayar IJILTSETSEG | LC1 | MGL | 1.18,68 | PR SB |
PR - Personal Record, SB - Season Best
1500m Women - Category C 10 February 2023
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Gochoosuren GANTIGMAA | LC1 | MGL | 2.54,76 | PR SB | |
2 | Munkhtsatsral MUNKHJIN | LC1 | MGL | 2.55,94 | PR SB | |
3 | Davaadorj KHATANGUA | LYA | MGL | 3.05,46 | PR SB | |
4 | Naranjargal NANDIN-ERDENE | LC1 | MGL | 3.35,21 | PR SB | |
5 | Enkh-Amgalan ENEREL | LC1 | MGL | 3.36,31 | PR SB | |
6 | Batkhuu MUNGUN-UYANGA | LC1 | MGL | 3.48,94 | PR SB | |
7 | Munkhbayar IJILTSETSEG | LC1 | MGL | 4.01,26 | PR SB |
PR - Personal Record, SB - Season Best
500m Women - Category D 10 February 2023
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Batzolboo ENGUUN | LYB | MGL | 50,18 | PR SB | |
2 | Altanshar ENKHBOLOR | LYB | MGL | 52,06 | PR SB | |
3 | Lkhagvadorj ANU-UJIN | LYB | MGL | 58,82 | PR SB | |
4 | Bayarsaikhan NANDIN-ERDENE | LYC | MGL | 1.00,17 | PR SB | |
5 | Taivanjargal AMINGOO | LYE | MGL | 1.01,12 | PR SB | |
6 | Batzaya UNDRAKH | LYC | MGL | 1.04,51 | PR SB | |
7 | Munkh-Erdene MUNKHJARGAL | LYB | MGL | 1.08,76 | PR SB | |
8 | Gochoosuren GANZOLBOO | LYD | MGL | 1.09,43 | PR SB | |
9 | Batbaatar BUJINLKHAM | LYC | MGL | 1.09,86 | PR SB | |
10 | Batchimeg BADAMGARAV | LYC | MGL | 1.13,75 | PR SB |
PR - Personal Record, SB - Season Best
300m Women - Category D 10 February 2023
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Batzolboo ENGUUN | LYB | MGL | 31,04 | SB | |
2 | Altanshar ENKHBOLOR | LYB | MGL | 31,46 | SB | |
3 | Bayarsaikhan NANDIN-ERDENE | LYC | MGL | 34,71 | SB | |
4 | Lkhagvadorj ANU-UJIN | LYB | MGL | 35,13 | SB | |
5 | Taivanjargal AMINGOO | LYE | MGL | 37,07 | SB | |
6 | Batzaya UNDRAKH | LYC | MGL | 38,18 | SB | |
7 | Munkh-Erdene MUNKHJARGAL | LYB | MGL | 38,55 | SB | |
8 | Gochoosuren GANZOLBOO | LYD | MGL | 41,33 | SB | |
9 | Batbaatar BUJINLKHAM | LYC | MGL | 42,64 | SB | |
10 | Batchimeg BADAMGARAV | LYC | MGL | 44,75 | SB |
SB - Season Best
1000m Women - Category A 11 February 2023
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Undes-Erdene NANDIN-ERDENE | LYA | MGL | 1.55,91 | PR SB | |
2 | Gansukh SIILEGMAA | LB1 | MGL | 2.20,82 | PR SB | |
DQ | Ornobish MICHIDMAA | LB2 | MGL | DQ |
PR - Personal Record, SB - Season Best
1000m Women - Category B 11 February 2023
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Maitsetseg SUVD-ERDENE | LC2 | MGL | 1.43,52 | PR SB | |
2 | Lkhagvabayar MINJIN | LC2 | MGL | 1.48,15 | PR SB | |
3 | Zorigoo MURUNGUA | LC2 | MGL | 1.52,01 | PR SB | |
4 | Erdenesaikhan URTNASAN | LC2 | MGL | 2.06,50 | PR SB | |
5 | Byamba-Otgon NOMIN | LC2 | MGL | 2.22,63 | SB | |
6 | Batchuluun SOLONGOBAYAR | LC2 | MGL | 2.23,81 |
PR - Personal Record, SB - Season Best
1000m Women - Category C 11 February 2023
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Munkhtsatsral MUNKHJIN | LC1 | MGL | 1.48,33 | PR SB | |
2 | Gochoosuren GANTIGMAA | LC1 | MGL | 1.54,08 | PR SB | |
3 | Davaadorj KHATANGUA | LYA | MGL | 2.01,76 | PR SB | |
4 | Enkh-Amgalan ENEREL | LC1 | MGL | 2.11,30 | PR SB | |
5 | Naranjargal NANDIN-ERDENE | LC1 | MGL | 2.11,68 | PR SB | |
6 | Batkhuu MUNGUN-UYANGA | LC1 | MGL | 2.19,29 | PR SB | |
7 | Munkhbayar IJILTSETSEG | LC1 | MGL | 2.43,75 | PR SB |
PR - Personal Record, SB - Season Best
Native Language Names