Norges Cup 3
Hamar (NOR) 19 - 20 November 2022 Source: www.skoyteforbundet.no
500m Women 19 November 2022
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Arwen SZYGENDA | LN2 | NOR | 41,80 | PR SB | |
2 | Hanna SVENNI | LN2 | NOR | 42,97 | ||
3 | Kari Celine REISS-JACOBSEN | LN1 | NOR | 44,53 | ||
4 | Alva WINROTH | LN1 | SWE | 44,73 | PR SB | |
5 | Tina SVENSSON | LN2 | SWE | 45,11 | SB | |
6 | Elin FRYCKBERG | LSA | SWE | 46,41 | SB | |
7 | Disa ARNELL | LN1 | SWE | 49,02 | ||
8 | Maiken Nerstad GUNDERSEN | LN2 | NOR | 57,71 | ||
DNF | Julie Berg SJØBREND | LN2 | NOR | DNF |
PR - Personal Record, SB - Season Best
1000m Women 19 November 2022
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Elin FRYCKBERG | LSA | SWE | 1.30,26 | SB | |
2 | Maiken Nerstad GUNDERSEN | LN2 | NOR | 2.48,37 |
SB - Season Best
1500m Women 19 November 2022
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Arwen SZYGENDA | LN2 | NOR | 2.07,12 | SB | |
2 | Hanna SVENNI | LN2 | NOR | 2.09,82 | ||
3 | Vilde BAAS | LN3 | NOR | 2.15,90 | SB | |
4 | Kari Celine REISS-JACOBSEN | LN1 | NOR | 2.16,01 | ||
5 | Tina SVENSSON | LN2 | SWE | 2.20,49 | ||
6 | Alva WINROTH | LN1 | SWE | 2.27,48 | SB | |
7 | Disa ARNELL | LN1 | SWE | 2.30,98 |
SB - Season Best
500m Women - Junior 19 November 2022
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Olina NORHEIM | LA1 | NOR | 43,05 | ||
2 | Ina NAKKEN | LA1 | NOR | 43,56 | ||
3 | Anne Sofie Knutsen BIRKEDAL | LC2 | NOR | 44,21 | ||
4 | Tindra JANSSON-WESTMAN | LA1 | SWE | 44,63 | SB | |
5 | Leona Olstad GRINDEN | LB2 | NOR | 46,30 | ||
6 | Åse Marie DAHN | LB2 | NOR | 46,55 | ||
7 | Amalie Haugerud TEIG | LB1 | NOR | 46,60 | ||
8 | Stine FINSLAND | LA1 | NOR | 46,64 | SB | |
9 | Milla Grønvold ANDERSEN | LC2 | NOR | 46,65 | ||
10 | Emmeline BERENTSEN | LB1 | NOR | 47,93 | SB | |
11 | Pernille Løvestad SKOLEM | LB2 | NOR | 48,93 | ||
12 | Ada DARUP | LB2 | NOR | 50,20 | SB |
SB - Season Best
1000m Women - Junior 19 November 2022
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tindra JANSSON-WESTMAN | LA1 | SWE | 1.31,64 | SB | |
2 | Amalie Haugerud TEIG | LB1 | NOR | 1.36,94 | ||
3 | Emmeline BERENTSEN | LB1 | NOR | 1.37,11 | SB | |
4 | Ada DARUP | LB2 | NOR | 1.51,38 | SB |
SB - Season Best
1500m Women - Junior 19 November 2022
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ina NAKKEN | LA1 | NOR | 2.12,04 | ||
2 | Olina NORHEIM | LA1 | NOR | 2.16,55 | ||
3 | Anne Sofie Knutsen BIRKEDAL | LC2 | NOR | 2.20,81 | ||
4 | Milla Grønvold ANDERSEN | LC2 | NOR | 2.23,89 | ||
5 | Stine FINSLAND | LA1 | NOR | 2.24,22 | SB | |
6 | Pernille Løvestad SKOLEM | LB2 | NOR | 2.26,17 | PR SB | |
7 | Leona Olstad GRINDEN | LB2 | NOR | 2.28,16 | PR SB |
PR - Personal Record, SB - Season Best
500m Women 20 November 2022
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Arwen SZYGENDA | LN2 | NOR | 41,31 | PR SB | |
2 | Vilde BAAS | LN3 | NOR | 41,54 | ||
3 | Tina SVENSSON | LN2 | SWE | 45,74 | ||
4 | Maiken Nerstad GUNDERSEN | LN2 | NOR | 57,89 |
PR - Personal Record, SB - Season Best
1000m Women 20 November 2022
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Arwen SZYGENDA | LN2 | NOR | 1.22,09 | PR SB | |
2 | Hanna SVENNI | LN2 | NOR | 1.23,43 | ||
3 | Vilde BAAS | LN3 | NOR | 1.24,71 | ||
4 | Kari Celine REISS-JACOBSEN | LN1 | NOR | 1.27,18 | ||
5 | Alva WINROTH | LN1 | SWE | 1.32,23 | SB | |
6 | Disa ARNELL | LN1 | SWE | 1.36,04 | SB | |
7 | Maiken Nerstad GUNDERSEN | LN2 | NOR | 2.04,12 |
PR - Personal Record, SB - Season Best
3000m Women 20 November 2022
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Elin FRYCKBERG | LSA | SWE | 4.52,72 | PR SB | |
2 | Tina SVENSSON | LN2 | SWE | 4.59,54 | ||
3 | Disa ARNELL | LN1 | SWE | 5.15,04 | SB | |
4 | Alva WINROTH | LN1 | SWE | 5.16,61 | SB |
PR - Personal Record, SB - Season Best
500m Women - Junior 20 November 2022
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Olina NORHEIM | LA1 | NOR | 43,67 | ||
2 | Anne Sofie Knutsen BIRKEDAL | LC2 | NOR | 44,13 | ||
3 | Amalie Haugerud TEIG | LB1 | NOR | 46,58 | ||
4 | Leona Olstad GRINDEN | LB2 | NOR | 46,59 | ||
5 | Emmeline BERENTSEN | LB1 | NOR | 48,13 | ||
6 | Ada DARUP | LB2 | NOR | 50,47 |
1000m Women - Junior 20 November 2022
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Olina NORHEIM | LA1 | NOR | 1.27,56 | PR SB | |
2 | Tindra JANSSON-WESTMAN | LA1 | SWE | 1.30,45 | PR SB | |
3 | Anne Sofie Knutsen BIRKEDAL | LC2 | NOR | 1.31,66 | ||
4 | Åse Marie DAHN | LB2 | NOR | 1.32,87 | SB | |
5 | Leona Olstad GRINDEN | LB2 | NOR | 1.35,52 | PR SB | |
6 | Amalie Haugerud TEIG | LB1 | NOR | 1.36,79 | ||
7 | Pernille Løvestad SKOLEM | LB2 | NOR | 1.37,08 | PR SB | |
8 | Emmeline BERENTSEN | LB1 | NOR | 1.37,63 | ||
9 | Ada DARUP | LB2 | NOR | 1.51,48 |
PR - Personal Record, SB - Season Best
3000m Women - Junior 20 November 2022
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Milla Grønvold ANDERSEN | LC2 | NOR | 5.00,48 | ||
2 | Pernille Løvestad SKOLEM | LB2 | NOR | 5.03,49 | ||
3 | Tindra JANSSON-WESTMAN | LA1 | SWE | 5.29,17 |
Native Language Names