Eislaufpokal des Berliner TSC
Berlin (GER) 25 - 26 January 2020 Source: www.eissport-berlin.de
500m Men - Junior D2 25 January 2020
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Dustin HÖHNE | MYA | GER | 44,55 | PR SB | |
2 | Bandet MARTH | MYA | GER | 44,56 | PR SB | |
3 | Jaro FLAIG | MYA | GER | 46,44 | ||
4 | Arne WIESEKE | MYA | GER | 47,62 | PR SB | |
5 | Mattes LEUCHT | MYA | GER | 50,33 | PR SB | |
6 | Jasper Frederik ERNST | MYB | GER | 51,74 | PR SB |
PR - Personal Record, SB - Season Best
300m Men - Junior D2 25 January 2020
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Bandet MARTH | MYA | GER | 27,83 | SB | |
2 | Dustin HÖHNE | MYA | GER | 28,54 | SB | |
3 | Jaro FLAIG | MYA | GER | 29,29 | SB | |
4 | Arne WIESEKE | MYA | GER | 29,58 | SB | |
5 | Mattes LEUCHT | MYA | GER | 31,37 | SB | |
6 | Jasper Frederik ERNST | MYB | GER | 31,48 | SB |
SB - Season Best
500m Men - Junior D1 25 January 2020
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tim Collin ROHLEDER | MYB | GER | 46,84 | ||
2 | Karol JASKOLKA | MYB | GER | 48,67 | PR SB | |
3 | Floris HOPPENRATH | MYB | GER | 49,20 | PR SB | |
4 | Paul SCHLÖFFEL | MYC | GER | 51,20 | PR SB | |
5 | Nils VOLKMER | MYB | GER | 51,63 | ||
DNS | Ben-Luca KLEINKE | MYB | GER | DNS |
PR - Personal Record, SB - Season Best
300m Men - Junior D1 25 January 2020
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tim Collin ROHLEDER | MYB | GER | 29,34 | ||
2 | Karol JASKOLKA | MYB | GER | 30,69 | SB | |
3 | Nils VOLKMER | MYB | GER | 31,01 | ||
4 | Floris HOPPENRATH | MYB | GER | 31,38 | ||
5 | Ben-Luca KLEINKE | MYB | GER | 31,64 | SB | |
6 | Paul SCHLÖFFEL | MYC | GER | 32,22 |
SB - Season Best
500m Men - Junior E2 25 January 2020
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Levi TEUBNER | MYC | GER | 50,13 | ||
2 | Niklas SCHICKLER | MYC | GER | 50,96 | PR SB | |
3 | Marius RASCH | MYC | GER | 53,23 | PR SB | |
4 | Leander PFAU | MYC | GER | 55,76 | ||
5 | Bruno KUSS | MYC | GER | 56,72 | ||
6 | Taro BRINK | MYC | GER | 58,65 | ||
7 | Caspar VOLKE | MYC | GER | 59,66 | PR SB | |
8 | Maximilian GROHMANN | MYC | GER | 1.03,66 |
PR - Personal Record, SB - Season Best
200m Men - Junior E2 25 January 2020
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Niklas SCHICKLER | MYC | GER | 21,90 | SB | |
2 | Levi TEUBNER | MYC | GER | 22,47 | SB | |
3 | Marius RASCH | MYC | GER | 23,38 | SB | |
4 | Leander PFAU | MYC | GER | 24,47 | SB | |
5 | Caspar VOLKE | MYC | GER | 24,88 | SB | |
6 | Bruno KUSS | MYC | GER | 25,07 | SB | |
7 | Taro BRINK | MYC | GER | 25,24 | SB | |
8 | Maximilian GROHMANN | MYC | GER | 26,33 | SB |
SB - Season Best
100m Men - Junior E1 25 January 2020
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Samuel ZSCHÄTZSCH | MYD | GER | 13,78 | SB | |
2 | Hans Richard WOLF | MYC | GER | 14,06 | ||
3 | Lukas ZUNIGA-ZDUNEK | MYD | GER | 14,58 | SB | |
4 | Tom HERZMANN | MYD | GER | 14,86 | SB | |
5 | David GORDON | MYD | GER | 14,88 | SB | |
6 | Konrad HIESGEN | MYD | GER | 15,26 | SB | |
7 | Tyler HOHENDORF | MYE | GER | 16,23 | SB |
SB - Season Best
500m Men - Sonderläufe 25 January 2020
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Paul KÖBERNICK | MYA | GER | 54,04 | PR SB | |
2 | Simon GRAEF | MYC | GER | 59,29 | PR SB | |
3 | Lennart EWINGER | MYC | GER | 1.00,89 | ||
4 | Dennis RISCH | MYC | GER | 1.05,16 | PR SB | |
DQ | Georg KEMPER | MYC | GER | DQ |
PR - Personal Record, SB - Season Best
100m Men - Sonderläufe 25 January 2020
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Marc RISCH | MYD | GER | 15,10 | SB |
SB - Season Best
200m Men - Sonderläufe 25 January 2020
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Simon GRAEF | MYC | GER | 25,06 | SB | |
2 | Lennart EWINGER | MYC | GER | 25,74 | SB | |
3 | Georg KEMPER | MYC | GER | 25,77 | SB | |
4 | Marc RISCH | MYD | GER | 27,78 | SB | |
5 | Dennis RISCH | MYC | GER | 29,98 | SB |
SB - Season Best
300m Men - Sonderläufe 25 January 2020
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Paul KÖBERNICK | MYA | GER | 34,15 |
300m Men - Junior D2 26 January 2020
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Bandet MARTH | MYA | GER | 27,98 | ||
2 | Dustin HÖHNE | MYA | GER | 28,76 | ||
3 | Jaro FLAIG | MYA | GER | 29,72 | ||
4 | Arne WIESEKE | MYA | GER | 29,87 | ||
5 | Mattes LEUCHT | MYA | GER | 32,10 | ||
6 | Jasper Frederik ERNST | MYB | GER | 32,13 |
300m Men - Junior D1 26 January 2020
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tim Collin ROHLEDER | MYB | GER | 29,24 | ||
2 | Floris HOPPENRATH | MYB | GER | 30,47 | SB | |
3 | Karol JASKOLKA | MYB | GER | 30,98 | ||
4 | Nils VOLKMER | MYB | GER | 31,21 | ||
5 | Paul SCHLÖFFEL | MYC | GER | 31,96 | ||
DNS | Ben-Luca KLEINKE | MYB | GER | DNS |
SB - Season Best
200m Men - Junior E2 26 January 2020
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Levi TEUBNER | MYC | GER | 22,06 | SB | |
2 | Niklas SCHICKLER | MYC | GER | 22,22 | ||
3 | Bruno KUSS | MYC | GER | 24,42 | SB | |
4 | Leander PFAU | MYC | GER | 24,63 | ||
5 | Taro BRINK | MYC | GER | 25,27 | ||
6 | Caspar VOLKE | MYC | GER | 25,57 | ||
7 | Maximilian GROHMANN | MYC | GER | 26,79 | ||
8 | Marius RASCH | MYC | GER | 28,13 |
SB - Season Best
200m Men - Junior E1 26 January 2020
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Samuel ZSCHÄTZSCH | MYD | GER | 23,76 | SB | |
2 | Hans Richard WOLF | MYC | GER | 24,24 | ||
3 | Tom HERZMANN | MYD | GER | 25,98 | SB | |
4 | Konrad HIESGEN | MYD | GER | 27,87 | ||
5 | Tyler HOHENDORF | MYE | GER | 30,73 | SB |
SB - Season Best
1000m Men - Sonderläufe 26 January 2020
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Karol JASKOLKA | MYB | GER | 1.45,07 |
200m Men - Sonderläufe 26 January 2020
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Lennart EWINGER | MYC | GER | 25,62 | SB |
SB - Season Best
300m Men - Sonderläufe 26 January 2020
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ben-Luca KLEINKE | MYB | GER | 32,36 | ||
2 | Paul KÖBERNICK | MYA | GER | 33,14 | SB |
SB - Season Best
Native Language Names