ÜWK III und 3. Pokalwettkampf Juniorencup 2019
Berlin (GER) 19 - 20 January 2019 Source: www.eissport-berlin.de
500m Women 19 January 2019
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Lea Sophie SCHOLZ | LN1 | GER | 40,95 | ||
2 | Jenny PEIßKER | LN4 | GER | 42,07 | ||
3 | Nicole KOWALEWSKIJ | LN2 | GER | 42,34 |
1500m Women 19 January 2019
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Lea Sophie SCHOLZ | LN1 | GER | 2.07,29 | ||
2 | Jessica BECKERT | LSA | GER | 2.10,54 |
500m Women - Junior A 19 January 2019
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Josephine HEIMERL | LA1 | GER | 42,26 | ||
2 | Christl ANDERS | LA2 | GER | 43,07 | ||
3 | Chantal MÜLLER | LA1 | GER | 43,77 | ||
4 | Henrike MICHALKE | LA1 | GER | 44,64 | SB |
SB - Season Best
1500m Women - Junior A 19 January 2019
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Josephine HEIMERL | LA1 | GER | 2.10,75 | ||
2 | Christl ANDERS | LA2 | GER | 2.14,76 | ||
3 | Chantal MÜLLER | LA1 | GER | 2.16,53 | SB | |
4 | Henrike MICHALKE | LA1 | GER | 2.17,43 | SB |
SB - Season Best
500m Women - Junior B 19 January 2019
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Victoria STIRNEMANN | LB2 | GER | 40,91 | ||
2 | Sophie WARMUTH | LB1 | GER | 41,69 | ||
3 | Ella HERBERGER | LB1 | GER | 42,52 | ||
4 | Katharina PÖNISCH | LB2 | GER | 43,27 | SB | |
5 | Gianina KÜNSTLER | LB2 | GER | 43,84 | ||
6 | Lisa-Marie BEHLERT | LB1 | GER | 44,07 | ||
7 | Josephine MÖNNICH | LB2 | GER | 44,14 | ||
8 | Melody IGRISHTA | LB1 | GER | 45,37 | SB | |
9 | Lucy MEHNERT | LB2 | GER | 45,58 | ||
10 | Janice HEIMBERGER | LB1 | GER | 45,78 | ||
11 | Lara SCHNEIDERSMANN | LB1 | GER | 45,79 | PR SB | |
12 | Marlen EHSELUNS | LB1 | GER | 46,43 |
PR - Personal Record, SB - Season Best
1500m Women - Junior B 19 January 2019
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Victoria STIRNEMANN | LB2 | GER | 2.04,30 | ||
2 | Josephine MÖNNICH | LB2 | GER | 2.14,54 | SB | |
3 | Katharina PÖNISCH | LB2 | GER | 2.14,64 | ||
4 | Lucy MEHNERT | LB2 | GER | 2.15,26 | SB | |
5 | Sophie WARMUTH | LB1 | GER | 2.16,00 | PR SB | |
6 | Ella HERBERGER | LB1 | GER | 2.16,48 | SB | |
7 | Gianina KÜNSTLER | LB2 | GER | 2.17,39 | ||
8 | Lisa-Marie BEHLERT | LB1 | GER | 2.20,09 | ||
9 | Marlen EHSELUNS | LB1 | GER | 2.21,03 | ||
10 | Janice HEIMBERGER | LB1 | GER | 2.22,18 | ||
11 | Melody IGRISHTA | LB1 | GER | 2.23,59 | PR SB | |
12 | Lara SCHNEIDERSMANN | LB1 | GER | 2.29,11 | PR SB |
PR - Personal Record, SB - Season Best
500m Women - Junior C 19 January 2019
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Aurelia MULSOW | LC2 | GER | 44,68 | ||
2 | Anica GEY | LC2 | GER | 45,37 | ||
3 | Liz MÜLLER | LC2 | GER | 45,59 | ||
4 | Lilli RICHTER | LC2 | GER | 46,01 | PR SB | |
5 | Anna BRETSCHNEIDER | LC2 | GER | 47,22 | ||
6 | Amelie BRETSCHNEIDER | LC2 | GER | 47,39 | ||
DQ | Kim WILKENS | LC2 | GER | DQ |
PR - Personal Record, SB - Season Best
1500m Women - Junior C 19 January 2019
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Anica GEY | LC2 | GER | 2.18,04 | ||
2 | Aurelia MULSOW | LC2 | GER | 2.18,08 | SB | |
3 | Liz MÜLLER | LC2 | GER | 2.24,03 | ||
4 | Anna BRETSCHNEIDER | LC2 | GER | 2.26,75 | ||
5 | Amelie BRETSCHNEIDER | LC2 | GER | 2.28,01 | ||
6 | Lilli RICHTER | LC2 | GER | 2.29,65 | ||
7 | Kim WILKENS | LC2 | GER | 2.29,74 | PR SB |
PR - Personal Record, SB - Season Best
500m Women - Sonderläufe 19 January 2019
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Jenny PEIßKER | LN4 | GER | 41,78 | ||
2 | Nicole KOWALEWSKIJ | LN2 | GER | 42,34 |
1000m Women 20 January 2019
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Michelle UHRIG | LN4 | GER | 1.20,07 | ||
2 | Lea Sophie SCHOLZ | LN1 | GER | 1.20,50 | ||
3 | Nicole KOWALEWSKIJ | LN2 | GER | 1.24,07 | ||
4 | Jenny PEIßKER | LN4 | GER | 1.25,47 |
3000m Women 20 January 2019
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Jessica BECKERT | LSA | GER | 4.30,41 |
1000m Women - Junior A 20 January 2019
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Josephine HEIMERL | LA1 | GER | 1.25,44 | ||
2 | Christl ANDERS | LA2 | GER | 1.26,94 | ||
3 | Chantal MÜLLER | LA1 | GER | 1.28,37 | ||
4 | Henrike MICHALKE | LA1 | GER | 1.30,04 | SB |
SB - Season Best
3000m Women - Junior A 20 January 2019
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Christl ANDERS | LA2 | GER | 4.42,62 | SB | |
2 | Chantal MÜLLER | LA1 | GER | 4.51,40 | SB | |
3 | Henrike MICHALKE | LA1 | GER | 4.54,14 |
SB - Season Best
1000m Women - Junior B 20 January 2019
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Sophie WARMUTH | LB1 | GER | 1.25,80 | ||
2 | Ella HERBERGER | LB1 | GER | 1.26,73 | ||
3 | Katharina PÖNISCH | LB2 | GER | 1.26,98 | ||
4 | Gianina KÜNSTLER | LB2 | GER | 1.28,42 | ||
5 | Josephine MÖNNICH | LB2 | GER | 1.28,74 | ||
6 | Lucy MEHNERT | LB2 | GER | 1.28,95 | SB | |
7 | Lisa-Marie BEHLERT | LB1 | GER | 1.29,19 | PR SB | |
8 | Janice HEIMBERGER | LB1 | GER | 1.30,78 | ||
9 | Marlen EHSELUNS | LB1 | GER | 1.31,42 | SB | |
10 | Melody IGRISHTA | LB1 | GER | 1.32,91 | SB | |
11 | Lara SCHNEIDERSMANN | LB1 | GER | 1.36,61 |
PR - Personal Record, SB - Season Best
3000m Women - Junior B 20 January 2019
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Katharina PÖNISCH | LB2 | GER | 4.41,15 | ||
2 | Josephine MÖNNICH | LB2 | GER | 4.44,03 | ||
3 | Ella HERBERGER | LB1 | GER | 4.45,32 | PR SB | |
4 | Lucy MEHNERT | LB2 | GER | 4.45,49 | ||
5 | Marlen EHSELUNS | LB1 | GER | 4.52,26 | PR SB | |
6 | Gianina KÜNSTLER | LB2 | GER | 4.53,63 | ||
7 | Janice HEIMBERGER | LB1 | GER | 4.56,23 | PR SB | |
8 | Lisa-Marie BEHLERT | LB1 | GER | 4.59,40 | PR SB | |
9 | Sophie WARMUTH | LB1 | GER | 5.04,68 | ||
10 | Melody IGRISHTA | LB1 | GER | 5.08,01 | PR SB | |
11 | Lara SCHNEIDERSMANN | LB1 | GER | 5.21,50 | PR SB |
PR - Personal Record, SB - Season Best
1000m Women - Junior C 20 January 2019
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Anica GEY | LC2 | GER | 1.29,63 | ||
2 | Aurelia MULSOW | LC2 | GER | 1.29,96 | ||
3 | Liz MÜLLER | LC2 | GER | 1.33,52 | ||
4 | Anna BRETSCHNEIDER | LC2 | GER | 1.34,86 | ||
5 | Kim WILKENS | LC2 | GER | 1.35,64 | ||
6 | Lilli RICHTER | LC2 | GER | 1.35,96 | ||
7 | Amelie BRETSCHNEIDER | LC2 | GER | 1.37,25 |
Native Language Names