World Cup
Erfurt (GER)
6 - 7 March 2010

Ladies - Division A
Name                             			500m 		1000m  		500m 		1000m  		
                                 			6 Mar  		6 Mar  		7 Mar  		7 Mar  		
Wolf, Jenny                      	L30	GER	38,08  	1      	       	       	38,10  	1      	       	       	
Boer, Margot                     	LSA	NED	38,49  	2      	1.16,48	2      	38,41  	2      	1.17,47	4      	
Richardson, Heather              	LN2	USA	38,93  	3      	1.17,29	6      	39,10  	9      	1.17,95	7      	
Bruintjes, Natasja               	LN3	NED	38,94  	4      	1.16,59	3      	38,91  	4      	1.17,29	3      	
Angermüller, Monique             	LSA	GER	38,95  	5      	1.16,36	1      	       	       	1.17,88	6      	
Gerritsen, Annette               	LSA	NED	38,96  	6      	       	WDR    	       	       	       	       	
Yoshii, Sayuri                   	LSA	JPN	39,04  	7      	1.17,67	10     	39,09  	8      	1.18,00	8      	
Kaykan, Svetlana                 	L30	RUS	39,12  	8      	       	       	39,23  	12     	1.19,60	18     	
Oenema, Thijsje                  	LN3	NED	39,17  	9      	       	       	38,80  	3      	       	       	
Shinya, Shihomi                  	L30	JPN	39,18  	10     	1.19,80	17     	39,29  	13     	       	       	
van Riessen, Laurine             	LN3	NED	39,25  	11     	1.17,15	4      	39,06  	7      	1.17,18	2      	
Okazaki, Tomomi                  	L35	JPN	39,29  	12     	1.19,67	16     	39,19  	11     	1.19,41	15     	
Malysheva, Ekaterina             	LN4	RUS	39,29  	12     	1.17,15	4      	39,15  	10     	       	       	
Fatkulina, Olga                  	LN1	RUS	39,41  	14     	1.18,51	12     	39,33  	14     	1.18,86	13     	
Rempel, Shannon                  	LSA	CAN	39,53  	15     	1.18,90	13     	39,47  	18     	1.18,62	12     	
Hesse, Judith                    	LSA	GER	39,67  	16     	       	       	39,42  	17     	       	       	
Ochowicz, Elli                   	LSA	USA	39,69  	17     	       	WDR    	38,98  	6      	       	       	
Cholewinski, Lauren              	LN2	USA	40,05  	18     	       	       	39,65  	20     	       	       	
Hartmann, Heike                  	LSA	GER	40,50  	19     	       	DNS    	40,22  	23     	       	       	
Lobysheva, Ekaterina             	LSA	RUS	       	       	1.17,34	7      	38,92  	5      	1.17,56	5      	
Shikhova, Yekaterina             	LSA	RUS	       	       	1.17,34	7      	       	       	1.16,93	1      	
Rodriguez, Jennifer              	L30	USA	       	       	1.17,41	9      	       	       	       	DNF    	
Bachleda-Curuś, Katarzyna        	L30	POL	       	       	1.18,11	11     	40,55  	24     	1.19,40	14     	
Simionato, Chiara                	L30	ITA	       	       	1.19,35	14     	39,38  	15     	1.18,57	11     	
Hirschbichler, Gabriele          	LSA	GER	       	       	1.19,51	15     	39,98  	22     	1.19,68	20     	
Bradford, Rebekah                	LSA	USA	       	       	       	       	39,40  	16     	1.18,39	10     	
Bucsis, Anastasia                	LN2	CAN	       	       	       	       	39,63  	19     	1.19,59	17     	
Oudenaarden, Tamara              	LN3	CAN	       	       	       	       	39,97  	21     	1.19,67	19     	
Roth, Denise                     	LN2	GER	       	       	       	       	40,69  	25     	1.22,05	24     	
Ringsred, Anna                   	LSA	USA	       	       	       	       	40,78  	26     	1.20,16	21     	
Dumitru, Daniela                 	LN3	ROU	       	       	       	       	40,98  	27     	1.21,82	23     	
Nesbitt, Christine               	LSA	CAN	       	       	       	       	       	       	1.18,07	9      	
Nijman, Sophie                   	LSA	NED	       	       	       	       	       	       	1.19,58	16     	
Gunther, Kelly (1987)            	LN3	USA	       	       	       	       	       	       	1.20,80	22     	

Ladies - Division B
Name                             			500m 		1000m  		
                                 			6 Mar  		6 Mar  		
Lobysheva, Ekaterina             	LSA	RUS	39,12  	1      	       	       	
Shikhova, Yekaterina             	LSA	RUS	39,28  	2      	       	       	
Simionato, Chiara                	L30	ITA	39,58  	3      	       	       	
Bradford, Rebekah                	LSA	USA	39,74  	4      	1.18,91	1      	
Muir, Sophie                     	LSA	AUS	39,87  	5      	       	WDR    	
Bucsis, Anastasia                	LN2	CAN	39,90  	6      	1.20,77	5      	
Hirschbichler, Gabriele          	LSA	GER	40,05  	7      	       	       	
Oudenaarden, Tamara              	LN3	CAN	40,54  	8      	1.22,40	7      	
Dumitru, Daniela                 	LN3	ROU	40,95  	9      	1.22,12	6      	
Bachleda-Curuś, Katarzyna        	L30	POL	40,98  	10     	       	       	
Ringsred, Anna                   	LSA	USA	41,75  	11     	       	       	
Nijman, Sophie                   	LSA	NED	       	       	1.19,02	2      	
Kaykan, Svetlana                 	L30	RUS	       	       	1.19,93	3      	
Gunther, Kelly (1987)            	LN3	USA	       	       	1.20,06	4      	
Roth, Denise                     	LN2	GER	       	       	1.23,65	8      	

Men - Division A
Name                             			500m 		1000m  		500m   		1000m  		
                                 			6 Mar  		6 Mar  		7 Mar  		7 Mar  		
Smeekens, Jan                    	MN4	NED	34,97  	1      	       	       	35,20  	1      	       	       	
Oikawa, Yuya                     	MSA	JPN	35,10  	2      	       	       	35,21  	2      	       	       	
Mulder, Ronald                   	MSA	NED	35,25  	3      	       	       	1.20,47	19     	       	       	
Fredricks, Tucker                	MSA	USA	35,38  	4      	       	       	35,34  	5      	       	       	
Poutala, Mika                    	MSA	FIN	35,41  	5      	1.11,33	17     	35,22  	3      	1.10,88	12     	
Haga, Ryohei                     	MN2	JPN	35,48  	6      	1.12,26	18     	35,54  	9      	1.11,69	18     	
Lobkov, Dmitrij                  	MSA	RUS	35,55  	7      	1.10,70	13     	35,22  	3      	1.10,36	10     	
Ohta, Akio                       	MSA	JPN	35,57  	8      	       	       	35,37  	6      	       	       	
Gregg, Jamie                     	MSA	CAN	35,58  	9      	1.11,06	14     	35,71  	11     	1.11,26	14     	
Kuipers, Simon                   	MSA	NED	35,62  	10     	1.09,58	4      	35,50  	7      	1.10,09	7      	
Wotherspoon, Jeremy              	M30	CAN	35,63  	11     	1.10,23	8      	       	       	       	       	
Ihle, Nico                       	MSA	GER	35,73  	12     	1.11,29	16     	35,75  	12     	1.11,55	17     	
Tuitert, Mark                    	M30	NED	35,73  	12     	1.09,43	2      	35,88  	14     	1.09,64	3      	
Groothuis, Stefan                	MSA	NED	35,78  	14     	1.09,48	3      	35,53  	8      	1.09,50	2      	
Parrott, Kyle                    	MSA	CAN	35,89  	15     	1.11,25	15     	35,99  	15     	       	DNS    	
Ioriatti, Ermanno                	M30	ITA	35,92  	16     	       	       	35,68  	10     	       	       	
Ustynowicz, Maciej               	MSA	POL	36,05  	17     	       	DQ     	36,09  	16     	1.13,70	19     	
Aussprung, Brent                 	MN2	USA	36,09  	18     	       	       	36,23  	17     	       	       	
Labrie, Vincent                  	MSA	CAN	36,11  	19     	       	       	36,48  	18     	       	       	
Davis, Shani                     	MSA	USA	36,17  	20     	1.09,29	1      	       	       	1.09,25	1      	
Elgersma, Lars                   	MSA	NED	       	       	1.09,75	5      	       	       	1.10,03	6      	
Lalenkov, Evgenij                	MSA	RUS	       	       	1.09,91	6      	       	       	1.09,66	4      	
Morrison, Denny                  	MSA	CAN	       	       	1.10,14	7      	       	       	1.09,75	5      	
Flygind Larsen, Mikael           	MSA	NOR	       	       	1.10,33	9      	       	       	1.10,30	8      	
Schwarz, Samuel                  	MSA	GER	       	       	1.10,34	10     	35,82  	13     	1.10,30	8      	
Yesin, Alexey                    	MN3	RUS	       	       	1.10,67	11     	       	       	1.10,48	11     	
Anesi, Matteo                    	MSA	ITA	       	       	1.10,69	12     	       	       	1.11,06	13     	
Rukke, Christoffer Fagerli       	MN3	NOR	       	       	1.31,02	19     	       	       	1.11,30	15     	
Ket, Rhian                       	MSA	NED	       	       	       	       	       	       	1.11,33	16     	

Men - Division B
Name                             			500m   		1000m  		500m 		1000m  		
                                 			6 Mar  		6 Mar  		7 Mar  		7 Mar  		
Schwarz, Samuel                  	MSA	GER	36,08  	1      	       	       	       	       	       	       	
Hvammen, Espen Aarnes            	MN2	NOR	36,15  	2      	1.12,01	6      	35,94  	1      	       	DNS    	
Lalenkov, Evgenij                	MSA	RUS	36,15  	2      	       	       	       	       	       	       	
Krech, Roman                     	MN1	KAZ	36,20  	4      	       	       	36,24  	3      	       	       	
Puolakka, Markus                 	MSA	FIN	36,27  	5      	       	       	36,16  	2      	       	       	
Nieminen, Tuomas                 	MSA	FIN	36,32  	6      	1.13,09	12     	36,24  	3      	       	       	
Morrison, Denny                  	MSA	CAN	36,40  	7      	       	       	36,64  	10     	       	       	
Greig, Daniel                    	MA2	AUS	36,40  	7      	1.12,69	10     	36,71  	12     	       	       	
Schwierz, Matthias               	MSA	GER	36,47  	9      	       	       	36,52  	8      	       	       	
Ihle, Denny                      	MSA	GER	36,59  	10     	       	       	36,65  	11     	1.14,04	11     	
Biega, Maciej                    	MN2	POL	36,78  	11     	1.11,98	5      	36,47  	7      	1.12,63	7      	
Cholewinski, James               	MN4	USA	36,79  	12     	       	DNS    	36,93  	14     	1.13,47	9      	
Johansen, Even                   	MN2	NOR	36,87  	13     	1.12,02	7      	       	       	1.12,11	4      	
Plummer, Matt                    	MN3	USA	37,04  	14     	1.14,19	13     	36,57  	9      	1.13,70	10     	
Gwadera, Daniel                  	MN1	POL	37,15  	15     	       	       	36,87  	13     	       	       	
Paraschivoiu, Marius Cristian    	MN1	ROU	37,66  	16     	1.14,88	15     	37,64  	15     	       	       	
Steiner, Frank                   	MSA	GER	1.33,42	17     	1.11,71	4      	36,31  	5      	1.11,20	1      	
Ket, Rhian                       	MSA	NED	       	       	1.11,01	1      	       	       	       	       	
Kuzin, Denis                     	MN2	KAZ	       	       	1.11,48	2      	       	       	       	       	
Lindsey, Joey                    	MN2	USA	       	       	1.11,59	3      	36,36  	6      	1.11,91	3      	
Blumel, Mike                     	MN4	USA	       	       	1.12,37	8      	       	       	1.12,60	6      	
Rauschenbach, Eric               	MN3	GER	       	       	1.12,61	9      	       	       	1.12,71	8      	
Dallmann, Jörg                   	M30	GER	       	       	1.12,85	11     	       	       	       	       	
Brojaka, Philip                  	MSA	GBR	       	       	1.14,42	14     	37,70  	16     	       	       	
Ioriatti, Ermanno                	M30	ITA	       	       	       	       	       	       	1.11,86	2      	
Zhigin, Aleksandr                	MN4	KAZ	       	       	       	       	       	       	1.12,38	5