Junior B/C Championships - Northwest Federal District (Stage 1)
Vologda (RUS)
16 - 17 December 2017

Ladies - Junior B
Name                       			500m   		1500m  		1000m  		
                           			16 Dec 		16 Dec 		17 Dec 		
Vashkene, Anna             	LB2	RUS	44,45  	1      	2.28,81	1      	1.39,33	1      	
Migova, Sofya              	LB1	RUS	45,15  	2      	2.33,25	4      	1.40,04	2      	
Skrinnik, Anastasiya       	LB2	RUS	45,46  	3      	2.53,04	12     	1.48,30	10     	
Smorudova, Kseniya         	LB1	RUS	45,69  	4      	2.42,25	8      	1.43,05	5      	
Kravchenko, Aleksandra     	LB1	RUS	46,21  	5      	2.32,81	3      	1.41,09	3      	
Kuzneczova, Kristina (2001)	LB2	RUS	46,28  	6      	2.40,18	7      	       	DQ     	
Glodya, Daniela            	LB2	RUS	46,61  	7      	2.54,15	13     	1.50,11	11     	
Volozhaninova, Milena      	LB1	RUS	46,79  	8      	2.30,62	2      	1.45,28	6      	
Andreeva, Polina (2001)    	LB1	RUS	47,04  	9      	2.44,72	9      	1.47,31	8      	
Blinova, Nadezhda          	LB1	RUS	47,08  	10     	2.36,40	5      	1.42,79	4      	
Bugaeva, Viktoriya         	LB2	RUS	47,25  	11     	2.36,40	5      	1.45,76	7      	
Asonkova, Yuliya           	LB2	RUS	48,14  	12     	3.06,41	17     	1.53,45	12     	
Proskurina, Viktoriya      	LB2	RUS	49,43  	13     	2.46,53	10     	1.47,64	9      	
Rachenko, Sofya            	LB2	RUS	50,22  	14     	2.55,54	14     	1.55,13	13     	
Nikolova, Arina            	LB1	RUS	51,26  	15  SB 	3.18,82	22  SB 	1.58,18	15  SB 	
Kim, Valeriya              	LB2	RUS	51,35  	16     	2.51,31	11     	2.00,26	16     	
Myakshina, Aleksandra      	LB1	RUS	51,49  	17     	3.11,37	18     	2.03,60	18     	
Gnevasheva, Aleksandra     	LB1	RUS	52,50  	18  SB 	3.01,06	16     	1.57,30	14     	
Mityugova, Milena          	LB1	RUS	52,91  	19     	2.58,29	15     	2.16,21	21     	
Shirokova, Alina           	LB1	RUS	54,08  	20  PR 	       	       	2.20,73	23     	
Mirfazy, Tajya             	LB2	RUS	54,13  	21     	3.17,01	20     	2.08,09	20     	
Karpina, Lyubava           	LB2	RUS	55,45  	22     	3.12,07	19     	2.05,05	19     	
Gunderina, Olga            	LB1	RUS	55,72  	23     	3.17,38	21     	2.02,88	17     	
Kolosova, Anastasiya       	LB1	RUS	1.16,70	24     	3.33,65	23     	2.18,76	22     	

Ladies - Junior C
Name                       			500m   		1500m  		1000m  		
                           			16 Dec 		16 Dec 		17 Dec 		
Sharik, Darya              	LC1	RUS	47,24  	1      	2.48,16	6      	1.53,79	10     	
Zhdanova, Elizaveta        	LC1	RUS	47,58  	2      	3.17,11	34     	1.54,17	11     	
Vlasova, Valeriya (2003)   	LC2	RUS	48,33  	3      	3.02,03	25     	1.57,76	19     	
German, Arina              	LC2	RUS	48,40  	4      	2.48,45	8      	1.53,50	9      	
Shapina, Darina            	LC1	RUS	48,54  	5      	3.07,90	29     	1.55,27	13     	
Motorina, Lidiya           	LC2	RUS	48,68  	6      	2.42,01	4      	1.46,14	1      	
Markina, Mariya            	LC1	RUS	49,06  	7      	2.41,20	3      	       	       	
Fadejcheva, Polina         	LC1	RUS	49,11  	8   SB 	2.48,79	10  PR 	1.52,28	8   SB 	
Konovalenko, Anastasiya    	LC1	RUS	49,38  	9      	2.53,60	17     	1.50,81	6      	
Zavalishina, Alena         	LC2	RUS	49,39  	10     	2.48,36	7      	1.49,43	4      	
Drozdova, Anastasiya       	LC2	RUS	49,64  	11     	2.40,71	2      	1.46,30	2      	
Nezgovorova, Alina         	LC1	RUS	49,70  	12     	2.58,41	21     	1.54,32	12     	
Agapitova, Mariya          	LC2	RUS	49,88  	13     	2.48,70	9      	1.50,64	5      	
Motresku, Nikolina         	LC1	RUS	49,93  	14     	3.07,55	28     	2.03,04	26     	
Zhilina, Olga              	LC2	RUS	50,09  	15     	2.53,17	16     	1.56,00	15     	
Arcybasova, Margarita      	LC2	RUS	50,31  	16     	3.00,48	24     	       	       	
Ronoeva, Mariya            	LC2	RUS	50,73  	17     	2.49,42	13     	1.57,30	17     	
Vool, Valeriya             	LC2	RUS	50,89  	18     	2.58,20	20     	2.04,43	28     	
Khlyzova, Mariya           	LC2	RUS	51,08  	19     	2.49,02	12     	1.57,42	18     	
Reutova, Ulyana            	L?	RUS	51,47  	20     	3.09,55	31  PR 	2.01,60	25     	
Shakhova, Elena            	LC1	RUS	51,48  	21     	3.00,06	22     	1.59,94	23     	
Ivanova, Anastasiya (2003) 	LC2	RUS	51,49  	22     	2.53,09	15     	1.55,62	14     	
Zelenina, Anna (2003)      	LC2	RUS	51,77  	23     	2.52,86	14     	2.00,46	24     	
Vinichenko, Alina          	LC1	RUS	51,82  	24     	2.57,05	19     	1.59,21	20     	
Vorona, Vera               	LC2	RUS	51,98  	25     	2.48,90	11     	2.11,02	35     	
Bagmet, Ulyana             	LC2	RUS	52,13  	26     	2.45,35	5      	1.51,43	7      	
Kiryanova, Darya           	LC1	RUS	53,59  	27     	3.00,29	23     	       	       	
Gimbarova, Zlata           	L?	RUS	54,09  	28     	3.02,33	26     	1.59,21	20     	
Malysheva, Arina           	LC2	RUS	54,50  	29  SB 	3.09,54	30  SB 	1.59,24	22  SB 	
Gorbunova, Yuliya          	LC2	RUS	55,05  	30     	3.18,10	35  SB 	2.03,71	27     	
Pishkova, Anastasiya       	LC1	RUS	55,18  	31     	3.28,70	38  PR 	2.08,30	33     	
Plekhova, Irina            	LC2	RUS	55,23  	32  SB 	3.34,93	39  SB 	2.08,19	32  SB 	
Kotova, Ekaterina          	LC1	RUS	55,97  	33  PR 	       	       	2.20,14	37     	
Golda, Alla                	LC1	RUS	56,03  	34     	3.16,75	33     	2.19,08	36     	
Dmitrieva, Anastasiya      	LC1	RUS	56,47  	35     	3.21,22	37     	2.20,46	38     	
Malakhova, Natalya         	LC2	RUS	56,55  	36     	       	       	2.06,52	30     	
Berezina, Valeriya         	LC1	RUS	57,74  	37     	3.09,62	32     	2.05,75	29     	
Borovikova, Polina         	LC2	RUS	58,16  	38     	       	       	       	       	
Baskakova, Tatyana         	LC2	RUS	59,05  	39     	2.39,56	1      	1.48,75	3      	
Rozina, Polina             	LC1	RUS	1.02,55	40     	2.54,45	18     	1.56,45	16     	
Akhmedova, Esmiralda       	LC1	RUS	1.03,52	41     	3.18,71	36     	2.10,11	34     	
Teplenicheva, Alina        	LC1	RUS	1.13,25	42     	3.04,63	27     	2.07,16	31     	

Ladies - Junior D
Name                       			500m   		1000m  		
                           			16 Dec 		16 Dec 		
Krendeleva, Darina         	LYA	RUS	46,53  	1      	       	       	
Korzhova, Kseniya          	LYA	RUS	46,61  	2      	1.45,08	1      	
Kuprikova, Anna            	LYB	RUS	49,36  	3      	       	       	
Fadeeva, Alena             	LYA	RUS	49,38  	4      	       	       	
Barina, Karina             	LYA	RUS	1.01,65	5   PR 	       	       	
Andreeva, Milena           	LYC	RUS	1.07,04	6   SB 	       	       	
Novozhilova, Anita         	LYA	RUS	1.08,02	7      	       	       	
Skalaczkaya, Varvara       	LYA	RUS	1.10,04	8      	       	       	
Cyplyaeva, Elena           	LYB	RUS	1.12,63	9      	       	       	

Men - Junior B
Name                       			500m   		3000m  		1500m  		5000m  		
                           			16 Dec 		16 Dec 		17 Dec 		17 Dec 		
Nikulin, Ilya              	MB2	RUS	39,77  	1      	4.50,33	4      	2.09,19	3      	8.22,03	6   PR 	
Belyaev, Matvej (2000)     	MB2	RUS	39,85  	2      	5.00,23	9      	2.08,45	2      	8.20,16	5   PR 	
Dagaev, Aleksandr          	MB2	RUS	40,28  	3      	4.39,71	2      	       	       	       	       	
Tyapin, Vladislav          	MB1	RUS	41,55  	4      	5.04,16	10     	2.13,41	4      	8.24,54	7   PR 	
Zykin, Dmitrij             	MB2	RUS	41,73  	5      	4.39,01	1      	2.16,24	7      	7.47,40	1      	
Bakhvalov, Maksim          	MB2	RUS	41,96  	6      	4.58,32	8      	2.13,84	5      	8.25,86	8   PR 	
Elizarov, Aleksej          	MB2	RUS	42,33  	7      	4.49,02	3      	2.15,30	6      	8.07,90	4      	
Kartashov, Anton           	MB1	RUS	42,47  	8      	5.22,65	17     	2.20,71	11  SB 	8.30,12	10  PR 	
Alekseev, Konstantin       	MB2	RUS	42,75  	9      	5.13,18	13     	2.20,41	10     	8.43,00	16  PR 	
Sobolev, Timofej           	MB1	RUS	43,14  	10     	4.54,73	7      	2.19,53	9      	8.05,41	2   PR 	
Dzhos, Artemij             	MB1	RUS	43,61  	11     	5.08,33	12     	2.22,81	16     	8.34,32	13     	
Song, Dmitrij              	MB1	RUS	43,71  	12     	5.46,13	25     	2.38,50	25     	       	       	
Dubinin, Gleb              	MB2	RUS	43,81  	13     	5.33,37	20     	       	       	       	       	
Sopochkin, Aleksandr       	MB2	RUS	43,87  	14     	5.15,48	14     	2.22,40	14     	8.35,54	14     	
Chupkov, Vasilij           	MB2	RUS	43,87  	14     	5.36,70	23  SB 	2.24,61	18     	       	       	
Olikh, Daniil              	MB2	RUS	43,90  	16     	5.08,17	11     	2.21,23	13     	8.28,57	9      	
Ionov, Georgij             	MB2	RUS	44,30  	17     	4.51,64	6      	2.16,58	8      	8.05,46	3   PR 	
Belov, Ilya                	MB2	RUS	44,34  	18     	5.20,20	16     	2.26,02	20     	8.31,22	11  SB 	
Korolev, Erik              	MB1	RUS	44,45  	19     	5.17,29	15     	2.21,19	12     	8.33,08	12     	
Kolegov, Dmitrij           	MB1	RUS	44,49  	20     	5.41,93	24     	2.27,86	21     	       	       	
Malashin, Maksim           	MB1	RUS	45,07  	21     	5.30,09	18     	2.22,61	15     	8.56,36	17     	
Bolshakov, Dmitrij         	MB1	RUS	45,14  	22     	5.34,92	22     	2.23,80	17     	9.07,68	18  PR 	
Kashinskij, Vladislav      	MB2	RUS	45,38  	23     	5.30,54	19     	2.24,90	19     	8.40,99	15     	
Piotrovskij, Nikita        	MB1	RUS	45,44  	24     	6.18,94	27  SB 	2.32,91	23     	       	       	
Danilov, Kirill            	MB1	RUS	46,83  	25     	       	       	       	       	       	       	
Talanov, Andrej            	MB2	RUS	46,86  	26     	       	       	2.34,96	24     	       	       	
Kovalev, Kirill            	MB1	RUS	47,15  	27  PR 	       	       	2.55,91	28     	       	       	
Litvinyuk, Pavel           	MB1	RUS	47,82  	28  PR 	5.49,59	26  PR 	       	       	       	       	
Shhegolev, Nikolaj         	MB2	RUS	48,69  	29     	6.19,92	28  PR 	2.45,84	26  PR 	       	       	
Trukhanov, Egor            	MB2	RUS	50,80  	30     	       	       	2.53,22	27     	       	       	
Barabanov, Arkadij         	MB1	RUS	52,09  	31  PR 	       	       	       	       	       	       	
Sergeev, Danil             	MB1	RUS	1.03,50	32     	       	       	       	       	       	       	
Pomysov, Daniil            	MB2	RUS	1.04,00	33     	5.34,37	21     	2.30,53	22     	9.10,42	19     	
Karamov, Timur             	MB1	RUS	       	       	4.50,47	5      	2.05,64	1      	       	       	

Men - Junior C
Name                       			500m 		1500m  		1000m  		3000m  		
                           			16 Dec 		16 Dec 		17 Dec 		17 Dec 		
Shitnikov, Danil           	MC2	RUS	40,70  	1      	2.22,20	2      	1.26,05	1      	4.50,45	2      	
Kudryavcev, Andrej         	MC2	RUS	42,31  	2      	2.28,26	7      	1.29,69	3      	5.10,84	12     	
Ivanov, Sergej (2002)      	MC2	RUS	42,82  	3      	2.25,87	4      	1.30,03	4      	5.05,68	6      	
Ezichev, Artem             	MC1	RUS	42,85  	4      	       	       	1.33,21	10     	5.13,31	13  PR 	
Kornienko, Maksim          	MC1	RUS	43,31  	5      	2.27,17	5      	1.30,34	5      	5.00,68	4      	
Kryuchkov, Valerij         	MC2	RUS	43,41  	6      	2.29,97	10     	1.31,41	6      	5.06,04	7      	
Rakov, Nikita              	MC2	RUS	43,45  	7      	2.18,85	1      	1.28,65	2      	4.44,42	1      	
Shaforov, Denis            	MC2	RUS	44,06  	8      	2.23,40	3      	1.50,76	36     	5.16,51	16     	
Samosudov, Evgenij         	MC1	RUS	44,17  	9      	2.34,52	15     	1.33,67	12     	5.30,96	21     	
Nejdek, Matvej             	MC2	RUS	44,31  	10     	2.31,24	12     	1.33,69	13     	5.15,93	15     	
Lomakin, Vadim             	MC2	RUS	44,51  	11     	2.29,62	9      	1.32,87	7      	5.08,42	11     	
Uspekhov, Danila           	MC1	RUS	44,65  	12     	2.27,63	6      	       	DQ     	5.00,72	5      	
Fadeev, Artem              	MC2	RUS	44,73  	13     	2.37,03	18     	1.34,43	15     	5.21,58	18     	
Chekmarev, Ilya            	MC2	RUS	45,19  	14     	2.39,76	20     	1.48,75	31     	5.33,56	24     	
Khrustalev, Ilya (2002)    	MC2	RUS	45,33  	15     	2.35,40	16     	1.33,18	9      	5.22,28	19  SB 	
Veresov, Andrej            	MC2	RUS	45,66  	16     	2.29,54	8      	1.32,90	8      	5.07,28	10     	
Shushkov, Sergej           	MC2	RUS	45,80  	17     	2.31,09	11     	1.34,71	16     	4.59,32	3   SB 	
Vostroknutov, Lev          	MC2	RUS	45,84  	18     	2.32,96	13     	1.33,31	11     	5.06,85	8   PR 	
Bragin, Egor               	MC2	RUS	46,48  	19     	2.35,86	17     	1.34,31	14     	5.32,33	23     	
Volkov, Maksim (2003)      	MC1	RUS	46,78  	20     	2.47,39	23     	1.38,22	19     	6.08,36	26  PR 	
Komarov, Artem             	MC2	RUS	47,23  	21     	2.39,54	19     	1.40,08	21     	5.18,47	17     	
Lukin, Matvej              	MC2	RUS	47,25  	22     	2.49,97	25     	1.42,11	23     	5.33,59	25     	
Brauer, Bogdan             	MC2	RUS	47,45  	23     	2.33,13	14     	1.37,43	18  SB 	5.07,27	9      	
Kharitonov, Zakhar         	MC2	RUS	48,11  	24     	2.44,34	21     	1.42,89	24     	5.32,31	22     	
Burcev, Ivan               	MC1	RUS	48,37  	25     	2.56,04	29     	1.45,87	27     	       	       	
Dymov, Vyacheslav          	MC1	RUS	48,51  	26  SB 	2.44,51	22  PR 	1.39,71	20  SB 	5.30,59	20  PR 	
Bulyshev, Kirill           	MC1	RUS	48,89  	27     	2.55,99	28     	1.36,76	17     	5.13,74	14     	
Fedorov, Ivan (2003)       	MC1	RUS	49,23  	28     	2.48,53	24     	1.41,40	22     	       	       	
Fomin, Mikhail             	MC1	RUS	49,57  	29     	       	       	       	       	       	       	
Mezhakov, Igor             	MC1	RUS	49,97  	30     	3.17,84	38     	1.48,80	32     	       	       	
Kochkin, Artem             	MC1	RUS	49,99  	31  PR 	2.59,87	31     	1.46,42	28  PR 	       	       	
Kanczler, Artem            	MC1	RUS	50,89  	32     	2.53,01	27     	1.44,63	25     	       	       	
Khromov, Ilya              	MC1	RUS	50,90  	33     	2.59,48	30     	1.50,65	35     	       	       	
Brichikov, Aleksandr       	MC2	RUS	51,05  	34     	3.03,27	32     	1.49,50	33     	       	       	
Nikitin, Stanislav         	MC1	RUS	51,57  	35     	       	       	       	       	       	       	
Turkin, Nikita             	MC1	RUS	52,05  	36  PR 	3.16,13	37  PR 	1.52,70	38  PR 	       	       	
Myalenkov, Egor            	MC2	RUS	52,67  	37     	3.08,60	35     	       	       	       	       	
Krasavin, Daniil           	MC1	RUS	53,14  	38     	       	       	1.50,53	34     	       	       	
Andreev, Aleksandr (2003)  	MC2	RUS	53,49  	39     	       	       	1.51,43	37  PR 	       	       	
Shikhov, Aleksandr         	MC1	RUS	53,58  	40     	3.04,18	33     	1.53,91	39     	       	       	
Ratushin, Andrej           	MC1	RUS	54,43  	41     	       	       	1.56,81	42  PR 	       	       	
Smirnov, Sergej (2003)     	MC1	RUS	54,84  	42     	3.07,00	34     	1.55,29	41  PR 	       	       	
Melikhov, Aleksandr        	MC1	RUS	55,56  	43  PR 	3.12,39	36  PR 	1.54,52	40  PR 	       	       	
Yugalov, Nikita            	MC1	RUS	55,70  	44     	       	       	2.01,80	43     	       	       	
Zhurin, Kirill             	MC1	RUS	55,85  	45     	       	       	       	DQ     	       	       	
Shejko, Egor               	MC1	RUS	       	DQ     	       	DQ     	1.47,08	29  SB 	       	       	
Averin, Semen              	MC1	RUS	       	       	2.51,44	26     	1.45,30	26     	       	       	
Shajkhutdinov, Mikhail     	MC2	RUS	       	       	       	       	1.48,32	30     	       	       	

Men - Junior D
Name                       			500m 		
                           			16 Dec 		
Kukushkin, Stanislav       	MYA	RUS	45,84  	1      	
Kyulyan, Eldar             	MYA	RUS	49,43  	2      	
Belyaev, Nikita (2004)     	MYA	RUS	49,69  	3      	
Ryzhov, Ilya               	MYB	RUS	52,25  	4      	
Skrebkov, Vladislav        	MYA	RUS	52,33  	5      	
Rovba, Artemij             	MYA	RUS	54,32  	6      	
Konovalov, Artem           	MYA	RUS	54,45  	7      	
Zimin, Pavel               	MYA	RUS	55,22  	8      	
Sharapov, Savelij          	MYA	RUS	55,89  	9      	
Kharyukov, Sergej          	MYB	RUS	       	DQ     	

Men - Out of Competition
Name                       			500m 		3000m  		
                           			16 Dec 		16 Dec 		
Neklyudov, Vitalij         	MA1	RUS	40,99  	1      	5.44,21	3      	
Dvoryakov, Renat           	MA1	RUS	41,95  	2      	       	       	
Baranov, Maksim            	MA1	RUS	42,09  	3      	5.16,41	1   SB 	
Malyshev, Vladimir         	MN1	RUS	43,40  	4      	5.27,00	2