Deutscher Junioren Cup 2019 - 1. Pokallauf/Überprüfungswettkampf 1
Erfurt (GER)
17 - 18 November 2018

Junioren A Ladies
	Name                         			500m 		1500m  		1000m  		3000m  		Total
	                             			17 Nov 		17 Nov 		18 Nov 		18 Nov 			
1	Heimerl, Josephine           	LA1	GER	41,94  	41,940	[5]	2.11,71	43,903	[5]	1.24,20	42,100	[5]	4.49,61	48,268	[10]	176,211
2	Anders, Christl              	LA2	GER	42,50  	42,500	[6]	2.13,42	44,473	[10]	1.27,19	43,595	[14]	4.45,48	47,580	[9]	178,148
3	Müller, Chantal              	LA1	GER	43,04  	43,040	[11]	2.17,72	45,906	[17]	1.26,83	43,415	[11]	4.53,48	48,913	[13]	181,274
4	Michalke, Henrike            	LA1	GER	44,72  	44,720	[26]	2.18,59	46,196	[21]	1.30,22	45,110	[26]	4.56,13	49,355	[14]	185,381
	Günther, Joelle              	LA2	GER	42,93  	42,930	[10]	2.13,68	44,560	[11]	1.26,06	43,030	[7]	       			130,520
	Günther, Michelle            	LA1	GER	44,09  	44,090	[18]	       		DNS	       		DNS	       			44,090
	Kirsakal, Pia-Leonie         	LA1	GER	       		DNF	       			       			       			

Junioren B Ladies
	Name                         			500m 		1500m  		1000m  		3000m  		Total
	                             			17 Nov 		17 Nov 		18 Nov 		18 Nov 			
1	Stirnemann, Victoria         	LB2	GER	41,25  	41,250	[1]	2.04,97	41,656	[1]	1.21,14	40,570	[1]	4.28,98	44,830	[2]	168,306
2	Wystrichowski, Meghan        	LB2	GER	41,68  	41,680	[4]	2.10,88	43,626	[4]	1.23,53	41,765	[3]	4.43,29	47,215	[8]	174,286
3	Ostlender, Anna              	LB2	GER	41,67  	41,670	[3]	2.11,96	43,986	[6]	1.24,02	42,010	[4]	4.41,84	46,973	[7]	174,639
4	Mühle, Magdalena             	LB1	GER	42,70  	42,700	[9]	2.12,69	44,230	[8]	1.25,55	42,775	[6]	4.38,54	46,423	[4]	176,128
5	Pönisch, Katharina           	LB2	GER	43,57  	43,570	[13]	2.12,92	44,306	[9]	1.26,62	43,310	[10]	4.37,34	46,223	[3]	177,409
6	Mönnich, Josephine           	LB2	GER	44,15  	44,150	[19]	2.16,70	45,566	[15]	1.27,67	43,835	[16]	4.41,57	46,928	[5]	180,479
7	Künstler, Gianina            	LB2	GER	43,65  	43,650	[14]	2.15,27	45,090	[12]	1.27,08	43,540	[12]	4.49,98	48,330	[11]	180,610
8	Herberger, Ella              	LB1	GER	42,60  	42,600	[7]	2.18,57	46,190	[20]	1.27,11	43,555	[13]	4.52,86	48,810	[12]	181,155
9	Warmuth, Sophie              	LB1	GER	42,63  	42,630	[8]	2.16,36	45,453	[13]	1.26,13	43,065	[8]	5.05,31	50,885	[21]	182,033
10	Mehnert, Lucy                	LB2	GER	45,68  	45,680	[38]	2.16,55	45,516	[14]	1.29,83	44,915	[25]	4.41,67	46,945	[6]	183,056
11	Heimberger, Janice           	LB1	GER	44,86  	44,860	[28]	2.19,68	46,560	[26]	1.29,38	44,690	[22]	4.56,42	49,403	[16]	185,513
12	Lämmchen, Sina               	LB2	GER	43,85  	43,850	[16]	2.19,75	46,583	[27]	1.29,18	44,590	[21]	5.03,92	50,653	[20]	185,676
13	Kebschull, Alexa             	LB1	GER	44,53  	44,530	[23]	2.21,33	47,110	[32]	1.28,02	44,010	[17]	5.01,97	50,328	[18]	185,978
14	Behlert, Lisa-Marie          	LB1	GER	44,92  	44,920	[30]	2.18,98	46,326	[24]	1.30,29	45,145	[27]	4.59,41	49,901	[17]	186,292
15	Ehseluns, Marlen             	LB1	GER	44,49  	44,490	[22]	2.20,39	46,796	[29]	1.31,87	45,935	[34]	4.56,18	49,363	[15]	186,584
16	Olejak-Matthes, Franka       	LB2	GER	44,80  	44,800	[27]	2.20,81	46,936	[31]	1.32,02	46,010	[36]	5.03,13	50,521	[19]	188,267
17	Igrishta, Melody             	LB1	GER	46,29  	46,290	[43]	2.26,27	48,756	[42]	1.34,82	47,410	[46]	5.22,44	53,740	[22]	196,196
	Möller, Caroline             	LB1	GER	45,67  	45,670	[37]	2.32,28	50,760	[50]	1.34,09	47,045	[44]	       			143,475

Junioren C Ladies
	Name                         			500m 		1500m  		1000m  		Total
	                             			17 Nov 		17 Nov 		18 Nov 			
1	Vogelsang, Emelie            	LC2	GER	43,19  	43,190	[12]	2.12,19	44,063	[7]	1.26,39	43,195	[9]	130,448
2	Schlörb, Josephine           	LC2	GER	43,67  	43,670	[15]	2.18,28	46,093	[19]	1.27,21	43,605	[15]	133,368
3	Mayrhofer, Leonie            	LC2	GER	44,28  	44,280	[20]	2.17,07	45,690	[16]	1.28,46	44,230	[20]	134,200
4	Kästner, Nora                	LC1	GER	44,64  	44,640	[25]	2.18,28	46,093	[18]	1.28,31	44,155	[18]	134,888
5	Oestreich, Antonia           	LC1	GER	44,56  	44,560	[24]	2.18,77	46,256	[22]	1.28,34	44,170	[19]	134,986
6	Zschimmer, Vivien            	LC2	GER	43,87  	43,870	[17]	2.19,96	46,653	[28]	1.29,39	44,695	[23]	135,218
7	Gey, Anica                   	LC2	GER	44,94  	44,940	[32]	2.18,84	46,280	[23]	1.29,73	44,865	[24]	136,085
8	Mulsow, Aurelia              	LC2	GER	44,91  	44,910	[29]	2.19,32	46,440	[25]	1.30,38	45,190	[29]	136,540
9	Kattner, Olivia              	LC2	GER	44,93  	44,930	[31]	2.20,58	46,860	[30]	1.30,36	45,180	[28]	136,970
10	Jasch, Maira                 	LC1	GER	45,77  	45,770	[41]	2.22,13	47,376	[33]	1.30,81	45,405	[30]	138,551
11	Sommer, Alicia               	LC1	GER	45,60  	45,600	[35]	2.22,95	47,650	[34]	1.31,84	45,920	[33]	139,170
12	Kraus, Isabel                	LC1	GER	45,62  	45,620	[36]	2.23,73	47,910	[35]	1.31,96	45,980	[35]	139,510
13	Müller, Liz                  	LC2	GER	45,57  	45,570	[34]	2.24,72	48,240	[38]	1.31,46	45,730	[31]	139,540
14	Flade, Larissa               	LC1	GER	45,25  	45,250	[33]	2.27,00	49,000	[44]	1.31,68	45,840	[32]	140,090
15	Erler, Emma Helene           	LC1	GER	45,69  	45,690	[39]	2.27,49	49,163	[45]	1.32,19	46,095	[37]	140,948
16	Scheunert, Karolin           	LC1	GER	44,47  	44,470	[21]	2.28,74	49,580	[46]	1.34,04	47,020	[42]	141,070
17	Klafack, Charlott            	LC2	GER	46,31  	46,310	[44]	2.25,42	48,473	[40]	1.32,89	46,445	[38]	141,228
18	Mayrhofer, Nina              	LC2	GER	46,53  	46,530	[45]	2.24,15	48,050	[36]	1.33,33	46,665	[40]	141,245
19	Völker, Ashley               	LC1	GER	46,83  	46,830	[47]	2.24,58	48,193	[37]	1.33,00	46,500	[39]	141,523
20	Werner, Bibiane              	LC1	GER	45,77  	45,770	[40]	2.26,99	48,996	[43]	1.33,68	46,840	[41]	141,606
21	Günther, Rosanna             	LC1	GER	46,06  	46,060	[42]	2.25,36	48,453	[39]	1.34,20	47,100	[45]	141,613
22	Bretschneider, Anna          	LC2	GER	47,44  	47,440	[49]	2.26,05	48,683	[41]	1.34,08	47,040	[43]	143,163
23	Passek, Lilly                	LC2	GER	46,65  	46,650	[46]	2.29,29	49,763	[47]	1.35,66	47,830	[47]	144,243
24	Bretschneider, Amelie        	LC2	GER	47,46  	47,460	[50]	2.30,26	50,086	[48]	1.36,45	48,225	[49]	145,771
25	Knackstedt, Gina             	LC1	GER	47,56  	47,560	[51]	2.31,81	50,603	[49]	1.35,90	47,950	[48]	146,113
26	Richter, Lilli               	LC2	GER	47,57  	47,570	[52]	2.35,28	51,760	[51]	1.38,20	49,100	[51]	148,430
27	Schulze, Janika              	LC2	GER	47,12  	47,120	[48]	2.37,86	52,620	[52]	1.38,04	49,020	[50]	148,760

Junioren A Men
	Name                         			500m 		1500m  		1000m  		3000m  		Total
	                             			17 Nov 		17 Nov 		18 Nov 		18 Nov 			
1	Mann, Lukas                  	MA2	GER	37,76  	37,760	[10]	1.50,85	36,950	[1]	1.13,32	36,660	[6]	3.57,51	39,585	[1]	150,955
2	Hecker, Yannic               	MA2	GER	38,32  	38,320	[14]	1.57,61	39,203	[15]	1.17,07	38,535	[19]	4.09,36	41,560	[4]	157,618
3	Herrmann, Richard            	MA2	GER	38,63  	38,630	[19]	1.57,65	39,216	[16]	1.16,79	38,395	[17]	4.09,41	41,568	[5]	157,809
4	Jasch, Lennart               	MA1	GER	40,00  	40,000	[25]	1.57,60	39,200	[13]	1.17,11	38,555	[20]	4.05,87	40,978	[2]	158,733
5	Haake, Maximilian            	MA2	GER	38,54  	38,540	[18]	1.59,29	39,763	[20]	1.16,55	38,275	[16]	4.14,64	42,440	[9]	159,018
6	Kurzmann, Niklas             	MA1	GER	38,20  	38,200	[13]	2.02,44	40,813	[22]	1.16,44	38,220	[15]	4.23,45	43,908	[12]	161,141
	Reder, Max                   	MA2	GER	37,48  	37,480	[8]	1.53,61	37,870	[9]	1.13,51	36,755	[7]	       			112,105
	Klein, Moritz                	MA1	GER	37,22  	37,220	[6]	       			       			       			37,220
	Prause, Henning              	MA2	GER	39,92  	39,920	[24]	       			       			       			39,920

Junioren B Men
	Name                         			500m   		1500m  		1000m  		3000m  		Total
	                             			17 Nov 		17 Nov 		18 Nov 		18 Nov 			
1	Malysz, Tom                  	MB2	GER	38,45  	38,450	[16]	1.57,25	39,083	[11]	1.15,43	37,715	[11]	4.11,66	41,943	[6]	157,191
2	Lederer, Dennis              	MB2	GER	38,46  	38,460	[17]	1.57,35	39,116	[12]	1.15,92	37,960	[12]	4.11,89	41,981	[7]	157,517
3	Schulze, Carl Gustav         	MB2	GER	38,73  	38,730	[20]	1.57,78	39,260	[17]	1.17,03	38,515	[18]	4.07,68	41,280	[3]	157,785
4	Wellnitz, Thorben            	MB2	GER	39,44  	39,440	[21]	1.58,02	39,340	[18]	1.17,22	38,610	[21]	4.15,27	42,545	[10]	159,935
5	Zähringer, Manuel            	MB1	GER	40,02  	40,020	[26]	1.58,98	39,660	[19]	1.18,46	39,230	[22]	4.12,87	42,145	[8]	161,055
6	Erdmann, Clemens             	MB2	GER	39,86  	39,860	[23]	2.03,78	41,260	[23]	1.20,54	40,270	[24]	4.15,36	42,560	[11]	163,950
7	Lubahn, Tami                 	MB2	GER	40,84  	40,840	[29]	2.06,38	42,126	[25]	1.20,78	40,390	[26]	4.28,57	44,761	[15]	168,117
8	Udin, Azhar                  	MB2	GER	40,66  	40,660	[28]	2.05,18	41,726	[24]	1.20,55	40,275	[25]	4.35,99	45,998	[20]	168,659
9	Meinig, Max                  	MB2	GER	41,84  	41,840	[36]	2.06,48	42,160	[26]	1.21,80	40,900	[28]	4.24,11	44,018	[13]	168,918
10	Görhardt, Nils               	MB2	GER	40,33  	40,330	[27]	2.09,75	43,250	[31]	1.21,18	40,590	[27]	4.32,92	45,486	[18]	169,656
11	Zeidler, Johann Ferdinand    	MB1	GER	41,04  	41,040	[30]	2.08,34	42,780	[29]	1.22,19	41,095	[29]	4.28,65	44,775	[16]	169,690
12	Eisleb, Heinrich             	MB2	GER	41,28  	41,280	[33]	2.07,99	42,663	[28]	1.22,23	41,115	[30]	4.31,65	45,275	[17]	170,333
13	Seifert, Jacob               	MB1	GER	42,16  	42,160	[37]	2.09,70	43,233	[30]	1.23,81	41,905	[35]	4.27,98	44,663	[14]	171,961
14	Hanisch, Lukas               	MB2	GER	41,16  	41,160	[32]	2.10,93	43,643	[33]	1.22,66	41,330	[31]	4.36,19	46,031	[21]	172,164
15	Salzinger, Lukas             	MB2	GER	42,62  	42,620	[38]	2.12,46	44,153	[34]	1.24,55	42,275	[36]	4.47,17	47,861	[22]	176,909
16	Geppert, Maximilian          	MB1	GER	44,77  	44,770	[48]	2.14,40	44,800	[37]	1.27,67	43,835	[42]	4.33,60	45,600	[19]	179,005
	Hande, Gideon                	MB1	GER	39,47  	39,470	[22]	2.07,28	42,426	[27]	1.19,61	39,805	[23]	       			121,701
	Arnold, Lukas                	MB1	GER	1.16,64	76,640	[50]	2.15,43	45,143	[39]	1.27,60	43,800	[41]	       		DQ	165,583

Junioren C Men
	Name                         			500m 		1500m  		1000m  		Total
	                             			17 Nov 		17 Nov 		18 Nov 			
1	Motschmann, Felix            	MC2	GER	38,32  	38,320	[14]	1.57,60	39,200	[13]	1.16,35	38,175	[14]	115,695
2	Schmaus, Thomas              	MC2	GER	38,05  	38,050	[12]	2.00,68	40,226	[21]	1.16,18	38,090	[13]	116,366
3	Derksen, Benjamin            	MC2	GER	41,35  	41,350	[34]	2.09,79	43,263	[32]	1.22,78	41,390	[32]	126,003
4	Germershaus, Leon            	MC2	GER	41,57  	41,570	[35]	2.12,55	44,183	[35]	1.23,69	41,845	[34]	127,598
5	Wrobel, Jesko                	MC1	GER	43,23  	43,230	[41]	2.12,60	44,200	[36]	1.25,16	42,580	[37]	130,010
6	Hell, Konstantin             	MC1	GER	42,76  	42,760	[39]	2.16,26	45,420	[40]	1.26,01	43,005	[38]	131,185
7	Heimbürge, David             	MC1	GER	42,82  	42,820	[40]	2.17,73	45,910	[43]	1.27,27	43,635	[39]	132,365
8	Heinrichs, Lars              	MC2	GER	43,74  	43,740	[43]	2.17,69	45,896	[42]	1.27,48	43,740	[40]	133,376
9	Metelmann, Tristan           	MC1	GER	44,66  	44,660	[47]	2.14,97	44,990	[38]	1.27,97	43,985	[43]	133,635
10	Baron, Johann                	MC2	GER	43,81  	43,810	[44]	2.18,55	46,183	[44]	1.28,47	44,235	[44]	134,228
11	Brandt, Finn Bennet          	MC2	GER	44,18  	44,180	[45]	2.16,71	45,570	[41]	1.28,99	44,495	[46]	134,245
12	Mittag, Magnus               	MC2	GER	43,72  	43,720	[42]	2.19,29	46,430	[45]	1.28,79	44,395	[45]	134,545
13	Blümel, Ben                  	MC1	GER	44,22  	44,220	[46]	2.19,79	46,596	[46]	1.29,41	44,705	[48]	135,521
14	Mayrhofer, Dominik           	MC2	GER	44,96  	44,960	[49]	2.21,10	47,033	[47]	1.28,99	44,495	[47]	136,488