World Cup
Erfurt (GER)
6 - 7 March 2010

500m Ladies - Division A - 6 March 2010
1	Wolf, Jenny                 	L30	GER	38,08	
2	Boer, Margot                	LSA	NED	38,49	
3	Richardson, Heather         	LN2	USA	38,93	
4	Bruintjes, Natasja          	LN3	NED	38,94	
5	Angermüller, Monique        	LSA	GER	38,95	
6	Gerritsen, Annette          	LSA	NED	38,96	
7	Yoshii, Sayuri              	LSA	JPN	39,04	
8	Kaykan, Svetlana            	L30	RUS	39,12	
9	Oenema, Thijsje             	LN3	NED	39,17	
10	Shinya, Shihomi             	L30	JPN	39,18	
11	van Riessen, Laurine        	LN3	NED	39,25	
12	Okazaki, Tomomi             	L35	JPN	39,29	
12	Malysheva, Ekaterina        	LN4	RUS	39,29	
14	Fatkulina, Olga             	LN1	RUS	39,41	
15	Rempel, Shannon             	LSA	CAN	39,53	
16	Hesse, Judith               	LSA	GER	39,67	
17	Ochowicz, Elli              	LSA	USA	39,69	
18	Cholewinski, Lauren         	LN2	USA	40,05	
19	Hartmann, Heike             	LSA	GER	40,50	

1000m Ladies - Division A - 6 March 2010
1	Angermüller, Monique        	LSA	GER	1.16,36	
2	Boer, Margot                	LSA	NED	1.16,48	
3	Bruintjes, Natasja          	LN3	NED	1.16,59	
4	Malysheva, Ekaterina        	LN4	RUS	1.17,15	
4	van Riessen, Laurine        	LN3	NED	1.17,15	
6	Richardson, Heather         	LN2	USA	1.17,29	
7	Lobysheva, Ekaterina        	LSA	RUS	1.17,34	
7	Shikhova, Yekaterina        	LSA	RUS	1.17,34	
9	Rodriguez, Jennifer         	L30	USA	1.17,41	
10	Yoshii, Sayuri              	LSA	JPN	1.17,67	
11	Bachleda-Curuś, Katarzyna   	L30	POL	1.18,11	
12	Fatkulina, Olga             	LN1	RUS	1.18,51	
13	Rempel, Shannon             	LSA	CAN	1.18,90	
14	Simionato, Chiara           	L30	ITA	1.19,35	
15	Hirschbichler, Gabriele     	LSA	GER	1.19,51	
16	Okazaki, Tomomi             	L35	JPN	1.19,67	
17	Shinya, Shihomi             	L30	JPN	1.19,80	
DNS	Hartmann, Heike             	LSA	GER	DNS	
WDR	Gerritsen, Annette          	LSA	NED	WDR	
WDR	Ochowicz, Elli              	LSA	USA	WDR	

500m Ladies - Division B - 6 March 2010
1	Lobysheva, Ekaterina        	LSA	RUS	39,12	
2	Shikhova, Yekaterina        	LSA	RUS	39,28	
3	Simionato, Chiara           	L30	ITA	39,58	
4	Bradford, Rebekah           	LSA	USA	39,74	
5	Muir, Sophie                	LSA	AUS	39,87	
6	Bucsis, Anastasia           	LN2	CAN	39,90	
7	Hirschbichler, Gabriele     	LSA	GER	40,05	
8	Oudenaarden, Tamara         	LN3	CAN	40,54	
9	Dumitru, Daniela            	LN3	ROU	40,95	
10	Bachleda-Curuś, Katarzyna   	L30	POL	40,98	
11	Ringsred, Anna              	LSA	USA	41,75	

1000m Ladies - Division B - 6 March 2010
1	Bradford, Rebekah           	LSA	USA	1.18,91	
2	Nijman, Sophie              	LSA	NED	1.19,02	
3	Kaykan, Svetlana            	L30	RUS	1.19,93	
4	Gunther, Kelly (1987)       	LN3	USA	1.20,06	
5	Bucsis, Anastasia           	LN2	CAN	1.20,77	
6	Dumitru, Daniela            	LN3	ROU	1.22,12	
7	Oudenaarden, Tamara         	LN3	CAN	1.22,40	
8	Roth, Denise                	LN2	GER	1.23,65	
WDR	Muir, Sophie                	LSA	AUS	WDR	

500m Ladies - Division A - 7 March 2010
1	Wolf, Jenny                 	L30	GER	38,10	
2	Boer, Margot                	LSA	NED	38,41	
3	Oenema, Thijsje             	LN3	NED	38,80	
4	Bruintjes, Natasja          	LN3	NED	38,91	
5	Lobysheva, Ekaterina        	LSA	RUS	38,92	
6	Ochowicz, Elli              	LSA	USA	38,98	
7	van Riessen, Laurine        	LN3	NED	39,06	
8	Yoshii, Sayuri              	LSA	JPN	39,09	
9	Richardson, Heather         	LN2	USA	39,10	
10	Malysheva, Ekaterina        	LN4	RUS	39,15	
11	Okazaki, Tomomi             	L35	JPN	39,19	
12	Kaykan, Svetlana            	L30	RUS	39,23	
13	Shinya, Shihomi             	L30	JPN	39,29	
14	Fatkulina, Olga             	LN1	RUS	39,33	
15	Simionato, Chiara           	L30	ITA	39,38	
16	Bradford, Rebekah           	LSA	USA	39,40	
17	Hesse, Judith               	LSA	GER	39,42	
18	Rempel, Shannon             	LSA	CAN	39,47	
19	Bucsis, Anastasia           	LN2	CAN	39,63	
20	Cholewinski, Lauren         	LN2	USA	39,65	
21	Oudenaarden, Tamara         	LN3	CAN	39,97	
22	Hirschbichler, Gabriele     	LSA	GER	39,98	
23	Hartmann, Heike             	LSA	GER	40,22	
24	Bachleda-Curuś, Katarzyna   	L30	POL	40,55	
25	Roth, Denise                	LN2	GER	40,69	
26	Ringsred, Anna              	LSA	USA	40,78	
27	Dumitru, Daniela            	LN3	ROU	40,98	

1000m Ladies - Division A - 7 March 2010
1	Shikhova, Yekaterina        	LSA	RUS	1.16,93	
2	van Riessen, Laurine        	LN3	NED	1.17,18	
3	Bruintjes, Natasja          	LN3	NED	1.17,29	
4	Boer, Margot                	LSA	NED	1.17,47	
5	Lobysheva, Ekaterina        	LSA	RUS	1.17,56	
6	Angermüller, Monique        	LSA	GER	1.17,88	
7	Richardson, Heather         	LN2	USA	1.17,95	
8	Yoshii, Sayuri              	LSA	JPN	1.18,00	
9	Nesbitt, Christine          	LSA	CAN	1.18,07	
10	Bradford, Rebekah           	LSA	USA	1.18,39	
11	Simionato, Chiara           	L30	ITA	1.18,57	
12	Rempel, Shannon             	LSA	CAN	1.18,62	
13	Fatkulina, Olga             	LN1	RUS	1.18,86	
14	Bachleda-Curuś, Katarzyna   	L30	POL	1.19,40	
15	Okazaki, Tomomi             	L35	JPN	1.19,41	
16	Nijman, Sophie              	LSA	NED	1.19,58	
17	Bucsis, Anastasia           	LN2	CAN	1.19,59	
18	Kaykan, Svetlana            	L30	RUS	1.19,60	
19	Oudenaarden, Tamara         	LN3	CAN	1.19,67	
20	Hirschbichler, Gabriele     	LSA	GER	1.19,68	
21	Ringsred, Anna              	LSA	USA	1.20,16	
22	Gunther, Kelly (1987)       	LN3	USA	1.20,80	
23	Dumitru, Daniela            	LN3	ROU	1.21,82	
24	Roth, Denise                	LN2	GER	1.22,05	
DNF	Rodriguez, Jennifer         	L30	USA	DNF	

500m Men - Division A - 6 March 2010
1	Smeekens, Jan               	MN4	NED	34,97	
2	Oikawa, Yuya                	MSA	JPN	35,10	
3	Mulder, Ronald              	MSA	NED	35,25	
4	Fredricks, Tucker           	MSA	USA	35,38	
5	Poutala, Mika               	MSA	FIN	35,41	
6	Haga, Ryohei                	MN2	JPN	35,48	
7	Lobkov, Dmitrij             	MSA	RUS	35,55	
8	Ohta, Akio                  	MSA	JPN	35,57	
9	Gregg, Jamie                	MSA	CAN	35,58	
10	Kuipers, Simon              	MSA	NED	35,62	
11	Wotherspoon, Jeremy         	M30	CAN	35,63	
12	Ihle, Nico                  	MSA	GER	35,73	
12	Tuitert, Mark               	M30	NED	35,73	
14	Groothuis, Stefan           	MSA	NED	35,78	
15	Parrott, Kyle               	MSA	CAN	35,89	
16	Ioriatti, Ermanno           	M30	ITA	35,92	
17	Ustynowicz, Maciej          	MSA	POL	36,05	
18	Aussprung, Brent            	MN2	USA	36,09	
19	Labrie, Vincent             	MSA	CAN	36,11	
20	Davis, Shani                	MSA	USA	36,17	

1000m Men - Division A - 6 March 2010
1	Davis, Shani                	MSA	USA	1.09,29	
2	Tuitert, Mark               	M30	NED	1.09,43	
3	Groothuis, Stefan           	MSA	NED	1.09,48	
4	Kuipers, Simon              	MSA	NED	1.09,58	
5	Elgersma, Lars              	MSA	NED	1.09,75	
6	Lalenkov, Evgenij           	MSA	RUS	1.09,91	
7	Morrison, Denny             	MSA	CAN	1.10,14	
8	Wotherspoon, Jeremy         	M30	CAN	1.10,23	
9	Flygind Larsen, Mikael      	MSA	NOR	1.10,33	
10	Schwarz, Samuel             	MSA	GER	1.10,34	
11	Yesin, Alexey               	MN3	RUS	1.10,67	
12	Anesi, Matteo               	MSA	ITA	1.10,69	
13	Lobkov, Dmitrij             	MSA	RUS	1.10,70	
14	Gregg, Jamie                	MSA	CAN	1.11,06	
15	Parrott, Kyle               	MSA	CAN	1.11,25	
16	Ihle, Nico                  	MSA	GER	1.11,29	
17	Poutala, Mika               	MSA	FIN	1.11,33	
18	Haga, Ryohei                	MN2	JPN	1.12,26	
19	Rukke, Christoffer Fagerli  	MN3	NOR	1.31,02	
DQ	Ustynowicz, Maciej          	MSA	POL	DQ	

500m Men - Division B - 6 March 2010
1	Schwarz, Samuel             	MSA	GER	36,08	
2	Hvammen, Espen Aarnes       	MN2	NOR	36,15	
2	Lalenkov, Evgenij           	MSA	RUS	36,15	
4	Krech, Roman                	MN1	KAZ	36,20	
5	Puolakka, Markus            	MSA	FIN	36,27	
6	Nieminen, Tuomas            	MSA	FIN	36,32	
7	Morrison, Denny             	MSA	CAN	36,40	
7	Greig, Daniel               	MA2	AUS	36,40	
9	Schwierz, Matthias          	MSA	GER	36,47	
10	Ihle, Denny                 	MSA	GER	36,59	
11	Biega, Maciej               	MN2	POL	36,78	
12	Cholewinski, James          	MN4	USA	36,79	
13	Johansen, Even              	MN2	NOR	36,87	
14	Plummer, Matt               	MN3	USA	37,04	
15	Gwadera, Daniel             	MN1	POL	37,15	
16	Paraschivoiu, Marius Cristian	MN1	ROU	37,66	
17	Steiner, Frank              	MSA	GER	1.33,42	

1000m Men - Division B - 6 March 2010
1	Ket, Rhian                  	MSA	NED	1.11,01	
2	Kuzin, Denis                	MN2	KAZ	1.11,48	
3	Lindsey, Joey               	MN2	USA	1.11,59	
4	Steiner, Frank              	MSA	GER	1.11,71	
5	Biega, Maciej               	MN2	POL	1.11,98	
6	Hvammen, Espen Aarnes       	MN2	NOR	1.12,01	
7	Johansen, Even              	MN2	NOR	1.12,02	
8	Blumel, Mike                	MN4	USA	1.12,37	
9	Rauschenbach, Eric          	MN3	GER	1.12,61	
10	Greig, Daniel               	MA2	AUS	1.12,69	
11	Dallmann, Jörg              	M30	GER	1.12,85	
12	Nieminen, Tuomas            	MSA	FIN	1.13,09	
13	Plummer, Matt               	MN3	USA	1.14,19	
14	Brojaka, Philip             	MSA	GBR	1.14,42	
15	Paraschivoiu, Marius Cristian	MN1	ROU	1.14,88	
DNS	Cholewinski, James          	MN4	USA	DNS	

500m Men - Division A - 7 March 2010
1	Smeekens, Jan               	MN4	NED	35,20	
2	Oikawa, Yuya                	MSA	JPN	35,21	
3	Poutala, Mika               	MSA	FIN	35,22	
3	Lobkov, Dmitrij             	MSA	RUS	35,22	
5	Fredricks, Tucker           	MSA	USA	35,34	
6	Ohta, Akio                  	MSA	JPN	35,37	
7	Kuipers, Simon              	MSA	NED	35,50	
8	Groothuis, Stefan           	MSA	NED	35,53	
9	Haga, Ryohei                	MN2	JPN	35,54	
10	Ioriatti, Ermanno           	M30	ITA	35,68	
11	Gregg, Jamie                	MSA	CAN	35,71	
12	Ihle, Nico                  	MSA	GER	35,75	
13	Schwarz, Samuel             	MSA	GER	35,82	
14	Tuitert, Mark               	M30	NED	35,88	
15	Parrott, Kyle               	MSA	CAN	35,99	
16	Ustynowicz, Maciej          	MSA	POL	36,09	
17	Aussprung, Brent            	MN2	USA	36,23	
18	Labrie, Vincent             	MSA	CAN	36,48	
19	Mulder, Ronald              	MSA	NED	1.20,47	

1000m Men - Division A - 7 March 2010
1	Davis, Shani                	MSA	USA	1.09,25	
2	Groothuis, Stefan           	MSA	NED	1.09,50	
3	Tuitert, Mark               	M30	NED	1.09,64	
4	Lalenkov, Evgenij           	MSA	RUS	1.09,66	
5	Morrison, Denny             	MSA	CAN	1.09,75	
6	Elgersma, Lars              	MSA	NED	1.10,03	
7	Kuipers, Simon              	MSA	NED	1.10,09	
8	Flygind Larsen, Mikael      	MSA	NOR	1.10,30	
8	Schwarz, Samuel             	MSA	GER	1.10,30	
10	Lobkov, Dmitrij             	MSA	RUS	1.10,36	
11	Yesin, Alexey               	MN3	RUS	1.10,48	
12	Poutala, Mika               	MSA	FIN	1.10,88	
13	Anesi, Matteo               	MSA	ITA	1.11,06	
14	Gregg, Jamie                	MSA	CAN	1.11,26	
15	Rukke, Christoffer Fagerli  	MN3	NOR	1.11,30	
16	Ket, Rhian                  	MSA	NED	1.11,33	
17	Ihle, Nico                  	MSA	GER	1.11,55	
18	Haga, Ryohei                	MN2	JPN	1.11,69	
19	Ustynowicz, Maciej          	MSA	POL	1.13,70	
DNS	Parrott, Kyle               	MSA	CAN	DNS	

500m Men - Division B - 7 March 2010
1	Hvammen, Espen Aarnes       	MN2	NOR	35,94	
2	Puolakka, Markus            	MSA	FIN	36,16	
3	Krech, Roman                	MN1	KAZ	36,24	
3	Nieminen, Tuomas            	MSA	FIN	36,24	
5	Steiner, Frank              	MSA	GER	36,31	
6	Lindsey, Joey               	MN2	USA	36,36	
7	Biega, Maciej               	MN2	POL	36,47	
8	Schwierz, Matthias          	MSA	GER	36,52	
9	Plummer, Matt               	MN3	USA	36,57	
10	Morrison, Denny             	MSA	CAN	36,64	
11	Ihle, Denny                 	MSA	GER	36,65	
12	Greig, Daniel               	MA2	AUS	36,71	
13	Gwadera, Daniel             	MN1	POL	36,87	
14	Cholewinski, James          	MN4	USA	36,93	
15	Paraschivoiu, Marius Cristian	MN1	ROU	37,64	
16	Brojaka, Philip             	MSA	GBR	37,70	

1000m Men - Division B - 7 March 2010
1	Steiner, Frank              	MSA	GER	1.11,20	
2	Ioriatti, Ermanno           	M30	ITA	1.11,86	
3	Lindsey, Joey               	MN2	USA	1.11,91	
4	Johansen, Even              	MN2	NOR	1.12,11	
5	Zhigin, Aleksandr           	MN4	KAZ	1.12,38	
6	Blumel, Mike                	MN4	USA	1.12,60	
7	Biega, Maciej               	MN2	POL	1.12,63	
8	Rauschenbach, Eric          	MN3	GER	1.12,71	
9	Cholewinski, James          	MN4	USA	1.13,47	
10	Plummer, Matt               	MN3	USA	1.13,70	
11	Ihle, Denny                 	MSA	GER	1.14,04	
DNS	Hvammen, Espen Aarnes       	MN2	NOR	DNS